Irak’ın kuzeyine Mehmetçik Pençesi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak’ın kuzeyindeki PKK hedeflerine yönelik son dönemin en kapsamlı operasyonunu gerçekleştirdi. Pençe adı verilen harekatta bölücü terör örgütü PKK’ya ait çok sayıda sığınak, barınak ve cephanelik imha edilirken; 9 teröristin de etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Atak helikopterlerinin hava operasyonuyla başlayan Pençe harekatı bölgeye indirilen komando birlikleriyle devam etti. Hakkari’nin güney doğusunda yer alan Hakurk bölgesindeki terör hedefleri sınır hattı boyunca yerleştirilen obüslerle yoğun ateş altına alındı.

OPERASYON ZOR HAVA ŞARTLARINA RAĞMEN DEVAM EDİYOR

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde düzenlenen operasyonla ilgili yazılı açıklama yaptı. Operasyonun planlandığı şekilde başarı ile devam ettiği kaydedilen açıklamada, “Gece icra edilen hava hücum harekâtı ile bölgeye indirilen komando birliklerimiz, zor hava ve arazi şartlarına rağmen bölgede arama ve tarama faaliyetlerini başarı ile sürdürmektedir. Daha önce bölücü terör örgütü tarafından yerleştirilmiş mayın ve el yapımı patlayıcılar etkisiz hale getirilmekte, tespit edilen sığınak ve barınaklar imha edilmektedir. Şu ana kadar 9 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Hakurk bölgesinde icra edilen bu harekâtla koordineli olarak uzun menzilli ateş destek vasıtaları ile Kandil ve Asos bölgelerinde daha önce tespit edilmiş olan bölücü terör örgütüne ait barınak ve sığınaklar imha edilmiştir. Operasyon zor hava ve arazi şartlarına rağmen planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor” denildi.

TERÖR HEDEFLERİ VURULDU

Açıklamada ayrıca, Hakurk bölgesinde başlatılan operasyonla koordineli olarak Zap ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarında, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedeflerin vurulduğu da bildirildi.

About Ali Özgün Öz

Check Also

Silahlanma çağrısı yapan Peker hakkında soruşturma

Ataşehir'de katıldığı bir AVM açılışında silahlanma çağrısı yapan organize suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme" suçundan soruşturma başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir