Güncel Döviz Kurları – Döviz Çevirici

Döviz Çevirici

Kurlarda son durum oranlarını takip etmek için döviz çevirici aracımızı kullanabilir, Dolar ve Euro fiyatları ile TL kuru arasında veya farklı para birimleri ile ayrıntılı hesaplamaları döviz çevirci sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Döviz Nedir? Döviz Kuru Ne Demek?

Yabancı ülkelerde resmi olarak kullanılan para birimleri döviz olarak adlandırılıyor. Dilimize Fransızcadan geçen döviz kavramına ek olarak bir ülkede kullanılan para biriminin başka ülkelerde kullanılan para birimleri karşısında değerini ifade eden katsayıya da döviz kuru adı veriliyor.

Döviz kurlarının birbirine dönüştürülmesini ve döviz çevirme işlemlerini konu alan tüm işlemler döviz işlemi ya da kambiyo işlemi olarak ifade ediliyor. Döviz işlemlerinde iki farklı kur oranı kullanılıyor. Farklı para birimi, ülkenin kendi para birimi karşılığında satıldığında döviz satış kuru, ülkenin kendi para birimi karşılığında farklı para birimi alındığında ise döviz alış kuru geçerli oluyor. İki para biriminin birbirlerine kıyasla sahip oldukları değere ise parite denir.Türk bankacılık sektöründe ise en çok işlem gören döviz kurları arasında ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Suudi Riyali, 100 Japon Yeni, Avustralya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu gibi para birimleri bulunmaktadır.

New York, Londra, Tokyo, Frankfurt, Paris ve Zürich döviz borsaları dünyadaki en büyük döviz borsalarının başında gelmektedir.

Anlık Döviz Kurlarını Takip Edebilirsiniz

Piyasadaki hareketlenmelere göre tüm dünyada döviz fiyatları anlık olarak değişiyor. Döviz kurları piyasasının dünya yüzünde hiç kapanmayan bir piyasa olmasından dolayı sürekli güncellenmekte olan sitemiz üzerinden anlık döviz kurlarını detaylı olarak takip edebilir ve yatırımlarınızı kârlı olacak şekilde yönlendirebilirsiniz. Canlı olarak takip edebileceğiniz güncel döviz kurlarıyla online döviz alım / satım işlemlerinizi de güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz Alış ve Satış Rakamlarını Görebilirsiniz

Döviz alış ve satış fiyatları piyasa koşullarına göre anlık olarak değişiyor. Dolar kuru ve E​uro kuru değişikliklerini öğrenme ve döviz çevirme işlemlerinizde sayfamızdaki döviz çevirici özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Dolar Hakkında

Dolar dünyada en fazla kullanılan ve 20’den fazla ülkenin para birimi olarak geçerliliğini koruyan bir para birimidir. Güncel olarak Avusturalya, Brunei, Kanada, Hong Kong, Jamaika, Liberya, Namibya, Yeni Tayvan, Yeni Zelanda, Singapur, USA ve birkaç tane daha ülkenin resmi para birimini oluşturur.

Euro Hakkında

Euro veya Avro dünyada ABD dolarından sonra en büyük ikinci rezerv para ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Euro veya Avro para birimi Avrupa Birliği ülkelerinin oluşturduğu Euro bölgesinin resmi para birimidir. 27 Avrupa Birliği üyesi ülkeden 19 tanesi resmi olarak Euro para birimini kabul etmekte ve kullanmaktadırlar. Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan Euro’yu resmi para birimleri olarak kabul eden AB üyesi ülkelerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Döviz alım / satım işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Döviz alış satış işlemlerinde döviz alımı esnasında bankaların belirlediği döviz alış kuru, döviz satışı esnasında ise döviz satış kuru uygulanmaktadır. Döviz almak isteyen müşterilerin belirlemiş olduğu döviz satış fiyatına, döviz satmak isteyen müşterilerimizin ise yine bankamız tarafından belirlenmiş olan döviz alış fiyatını incelemesi ve bu doğrultuda döviz işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir.

Güncel Dolar, Euro ve tüm güncel döviz kurları üzerinden alım ve satım işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca “dolar alış fiyatı”, “dolar alış ne kadar” ve “dolar satış ne kadar” gibi sık sorulan sorular için anlık olarak TCBM kontrol edebilir ve online döviz kurlarını anlık takibinize tutabilirsiniz.

Döviz hesabı ile Döviz alım / satım işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

İnternet üzerinden online olarak veya şubeden gerçekleştirilecek tüm döviz alış satış işlemleri için müşterilerin Döviz Hesaplarının bulunması gerekir. Bunun için herhangi bir bankadan döviz hesabı açtırmanız yeterlidir.

Döviz çeviriciyi nasıl kullanabilirim, döviz hesaplama nasıl yapılır?

Dolar ve Euro hesaplama işlemleri başta olmak üzere tüm döviz çevirme işlemlerinizi döviz hesaplama / çevirici aracı ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Döviz dönüşüm işlemlerinizi yapabilmeniz için bu sayfanın üst kısmında yer alan ilgili tabloya öncelikle alış veya satış işleminden hangisi ile ilerlemek istiyorsanız ilgili butonu seçmeniz ve işlemin gerçekleşeceğiz tutar ile birlikte ilgili kutucuktan işlem yapılmak istenen para birimini seçmeniz yeterli olacaktır.

Dövizdeki değişim neye bağlı olarak gerçekleşir? Döviz kurları neye göre, nasıl belirlenir?

Para birimlerinin birbiri karşılığındaki değeri, bir başka ifadeyle döviz kurunun belirlenmesinde serbest piyasadaki alıcı ve satıcı kararları rol oynuyor. Ülkemizde gösterge kurlar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından her iş günü saat 15.30’da açıklanıyor. TCMB hesaplamalarında bankalar arası döviz piyasasında 1 USD karşılığında TL’ye kotasyon sunan bankaların saat 10.00 ilâ 15.00 arasında her saat başı alış ve satış fiyat ortalaması alınıyor. Her saat başı için belirlenen altı ortalamanın da ortalaması alınarak orta değer hesaplanıyor. Döviz alış ve satış kurları, söz konusu orta değere prim ve iskonto uygulanması sonucunda belirleniyor.Bankaların ve Merkez Bankası’nın döviz kurunda değişiklikler yaşanabilir. Her bankanın döviz alış ve satış fiyatı da birbirinden farklılık göstermektedir.

İlaveten, döviz piyasaları yapıları itibariyle başlıca iki kategoriye ayrılır. Vadeli ve vadesiz piyasalar. Vadesiz piyasalarda döviz işlemleri herhangi bir çalışma gününde o günün döviz kuru üzerinden standart olarak yapılabilmektedir. Vadeli piyasalarda ise tarafların sözleşme ile sabit olarak belirleyip belirledikleri gün ve günün döviz kurları üzerinden döviz alış ve satışın taahhüt edilmesi yöntemiyle gerçekleştirmektedirler.

Merkez Bankası döviz kurları nedir?

Merkez Bankası döviz kurları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan döviz kurlarıdır. Sayfamızda yalnızca Merkez Bankası tarafından belirlenmiş döviz fiyatları görüntülenebilmektedir.

Serbest piyasa döviz kurları nedir?

Herhangi bir devlet müdahalesi olmaksızın piyasada mevcut arz ve talep koşulları dikkate alınarak belirlenen döviz kuruna serbest piyasa döviz kurları adı veriliyor. Bununla birlikte serbest piyasa döviz kurları, çeşitli sebeplerden dolayı anlık olarak farklılıklar da gösterebilmekte ve piyasayı etkileme potansiyeline sahip son dakika olayları da döviz kurları üzerinde etkiye sahiplerdir. Ayrıca döviz fiyatları çeşitli döviz bürolarında da lokasyon bazlı olarak değişim gösterebilir.

Döviz kurları neye göre değişir?

Güncel döviz kurları serbest piyasadaki arz-talep dengesine göre anlık olarak değişiyor. Arz talep dengesindeki değişimlerde ülkenin ödemeler dengesi, gelir seviyesi, genel fiyat seviyesindeki değişimler, reel faiz oranları ve sermaye hareketleri gibi etkenler rol oynuyor. Ülkelerin ekonomisindeki küçük değişiklikler bile döviz kuru oranlarını ciddi şekilde etkileyebiliyor ve döviz kuru oranları gün içinde farklılıklara neden olabiliyor. Döviz kuruyla ilgili tüm hesaplamalarınızı ve tüm döviz işlemlerinizi anlık olarak canlı döviz kurlarıyla döviz çevirici üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Çapraz kur nedir?

Farklı ülkelerin para birimlerinin birbirlerine karşı oranlanmasıyla elde edilen değere parite denir. İki para birimi arasındaki oranın üçüncü bir para birimi üzerinden ifade edilmesi ise çapraz kur olarak ifade edilir.

Kur marjı nedir?

Döviz alış satış kuru arasındaki fark kur marjı olarak adlandırılıyor. Kur marjı, döviz alış satışı üzerinden kâr elde edilmesiyle oluşuyor. Döviz alış satışı yapan kurumlar piyasadan aldıkları dövizi, aldıkları fiyatın üstünde bir fiyata satarak kâr elde edebiliyor. Piyasada ekonomik istikrarsızlık beklentisi ya da bu beklentinin gerçekleşmesi de kur marjını yükseltebiliyor.