Yerel seçimde ittifaklar için kritik hafta

yazar:

kategori:

Mart 2019 yerel seçimleri öncesi siyasi partilerin ittifak oluşturma çabaları sürüyor. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın, ortağı MHP lideri Bahçeli ile bir araya gelmesi beklenirken, Millet İttifakı’nda ise gözler Akşener-Kılıçdaroğlu görüşmesinde.

Siyasette gözler bu hafta gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Bahçeli ve Akşener-Kılıçdaroğlu görüşmelerinde. Yerel seçim öncesi ittifak oluşturma çabalarını sürdüren AK Parti, MHP, İYİ Parti ve CHP Ankara ve İstanbul’da henüz adaylarını belirlemedi. Bu hafta içi bir araya gelmesi beklenen liderlerin yapacakları görüş alışverişinden sonra adaylarını kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Erdoğan ile Bahçeli bugün ittifak görüşmeleri için bir araya geliyor

İTTİFAK KONUSUNDA KRİTİK DÖNEMEÇ

Ankara’da ittifak görüşmeleri için kritik haftaya girilirken Cumhur ve Millet İttifakı tarafları bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın ortağı Devlet Bahçeli ile bugün bir araya gelmesi beklenirken, iki parti kurmaylarının teknik çalışmaları sonuçlandırdığı öğrenildi. 

Daha önce 74 il adayını paylaşan AK Parti cephesinde İstanbul’un da aralarında bulunduğu 6 ilde adaylar henüz belirlenmedi. AK Parti’nin henüz açıklamadığı 6 ilde adayların MHP lideri Devlet Bahçeli ile yapılacak görüşmenin ardından belirlenmesi bekleniyor. AK Parti kulislerinden edinilen bilgilere göre Muğla, Aydın, Osmaniye, Mersin, Manisa, Adana’da iki partinin işbirliği yapacağı bekleniyor. Bir diğer iddia ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce kullandığı “Eğer bir ittifak varsa karşılıklı jestler olacak” ifadeleri üzerine AK Parti’nin bu illerde aday çıkarmayarak MHP’yi destekleyeceği yönünde.

CHP ile İYİ Parti’nin İstanbul ve Ankara’da işbirliği yapması bekleniyor

GÖZLER KILIÇDAROĞLU-AKŞENER ZİRVESİNDE

Yerel seçim öncesi ittifak arayışlarının sürdürüğü bir diğer cephe ise Millet İttifakı cephesi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener’in bir araya gelmesi bekleniyor. Daha önce Ankara’da ortak aday ile seçime girme sinyalleri veren liderlerin, benzer formülü İstanbul’da da uygulaması bekleniyor.

Bu hafta içi görüşmeleri beklenen Kılıçdaroğlu ile Akşener’in hangi il ve ilçelerde olası işbirliklerini masaya yatıracağı öğrenildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası İYİ Parti ittifakıyla Ankara’da ortak aday gösterilmesi beklenen Mansur Yavaş ile bu hafta bir araya gelerek adaylığı resmen duyurması bekleniyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.