Üreticilere yem bitkisi tohumu dağıtımı yapıldı

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde yem bitkileri ekiliş alanlarının artırılması amacıyla Tekirdağ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından temin edilen İtalyan Çimi ( Süt Otu) ve Yonca tohumlarının üreticilere dağıtımı yapıldı.

Malkara’nın Çavuşköy mahallesinde gerçekleştirilen tohum dağıtım törenine; Tekirdağ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Sarıkoca Malkara İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Erman Sayhan, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Numan Tüzüner, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Alaaddin Zeybek, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ile üreticilerimiz katıldı.

‘KABA YEM İHTİYACIMIZI KARŞILAYAMAZSAK PARA KAZANAMAYIZ’

Törende konuşan İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca; ” Bir hayvancılık işletmesinin ekonomik yem sağlamada başvuracağı ilk kaynak, yem bitkisi üretimi olmalıdır. Dağıtımını gerçekleştirdiğimiz yonca ve İtalyan Çimi ( Süt Otu) tohumları ile Yem bitkisi ekilişini artırarak kaba yem açığının kapatılması ve yem bitkisi ekimi yapan çiftçilerimizin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Herkesin bildiği gibi biz hayvancılıkta para kazanmak istiyorsak yaptığımız işten gerçek anlamda bir getirisinin olmasını istiyorsak, yem bitkileri veya kaba yem ihtiyacının %60-70’ini kendimiz karşılamamız gerekir. O zaman hayvancılık karlı bir hale dönüşür. Ama yemin tamamını dışarıdan temin edersek o hayvancılıkta başarılı olamayız. Dolayısıyla yem bitkisi üretmek çok önemli. Hepinize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir