Samsun Büyükşehir Belediyesi’den çiftçiye tam destek

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden örnek teşvik projesi. Samsun’a bağlı ilçelerde hayvancılığı geliştirmek üzere adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, Salıpazarı ilçesinde sertifikalı macar fiği bitkisi tohumu dağıtarak 211 dekarlık alanda hayvansal yemi için bitki yetiştirecek. Tohumların dağıtıldığı hayvansal üretim yapan 16 çitfçiye tohumlarla birlikte üretim yöntemleri, hasat ve yetiştirme sırasında izlenmesi gereken adımların da anlatıldığı çeşitli eğitimler verildi.

Çiftçilere verilen eğitimin ardından bin 500 tonluk Macar fiği tohumu düzenlenen törenle çiftçilere teslim edildi. Teslim töreninde kürsüye çıkan Salıpazarı Kaymakamı Halil Küsmez Günaydın’a Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ve Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül de eşlik etti.

Tören sırasında söz alan Salıpazarı Gıda, Tarım ve Hayvacılık Müdürü Niyazi Özdal, çiftçilere üretimle ilgili verikleri eğitimin altını çizerken, havyan yemi için kullanılacak olan Macar fiği tohumu dolayısıyla da Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini sundu.

İLK DEFA MACAR FİĞİ TOHUMU EKİLİYOR

Yem bitkisi konusunda Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir görüşe sahip olduklarını belirten Niyazi Özdal, belediyenin kendilerine sunduğu imkan sayeninde bölgede ilk kez Macar fiği tohumu ektiklerini söyledi. Bu yıl 16 çiftçi ile atılan adımın önümüzdeki dönemler adına teşvik oluşturacağını belirten Özdal, “Çiftçimiz çok bilinçli, inşaallah hasat döneminde göreceğiz.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir