Vergiden Kaçınmak Ne Demek? Vergiden Kaçınmak Yasal mı?

Kızılay Başkanı Ekrem Kınık’ın “Vergi Kaçırmak Başka, Vergiden Kaçınmak Başka” açıklamaları büyük tartışma yarattı. Peki Vergiden Kaçınmak ne demektir? Vergiden kaçınmak yasal mı?

Bu haber 02 Şubat 2020 - 17:26 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yapılan 7 milyon 925 bin dolardık ‘yardım’ yapıldığının ortaya çıkmasının ardından, “Vergi kaçırmak başka, vergiden kaçınmak başka” açıklamalarında bulunan Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın bu sözleri büyük tartışma yarattı. Kınık’ın vergiden kaçınmak ile ilgili tartışma yaratan açıklamaları, Kızılay’da neler oluyor? sorularına neden olurken; Doç. Dr. Murat Batı, Cumhuriyet gazetesindeki yazısında “Vergiden kaçınmak ne demek?” ve “Vergiden kaçınmak yasal mı?” sorularına yanıt verdi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Batı‘nın vergiden kaçınmak ne demek sorusuyla ilgili kaleme aldığı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Vergiden Kaçınmak Ne Demek?

Vergiden kaçınmak yasal mı?

Vergiden kaçınma, kanunlara aykırı hareket etmeksizin vergiyi doğuran olaya neden olunmaması suretiyle vergi yükünün dışında kalma çabalarını ifade ederken aynı zamanda bilinçli bir eyleme dayanır. Vergiden kaçınma hukuk sözlüğünde; vergi yasalarının, vergi borcunun doğumunu bağladıkları olaylarla bağlılık kurulmaması ve bu olayların bireyler bakımından ortaya çıkmaması şeklinde tanımlanmıştır. Vergiden kaçınma, devletin vergi alma hakkının oluşmadığı işlemleri ifade eder. Bu suç değildir, cezası da yoktur. Vergi yasalarındaki istisna ve muafiyet hükümlerinden yararlanmak bir kaçınma işlemidir. Bu durum herhangi bir suç teşkil etmemektedir. Vergi kaçırma ise vergi doğduktan sonra vergilerin ödenmemesi işlemidir. Vergi kaçırma işlemi esasında bir kabahattir. Yani cezası sadece idari para cezasıdır. Alışveriş yapılırken fiş almama/vermeme durumu bir vergi kaçırma işlemidir ve cezası belli bir tutarda para cezasıdır.

Ayrı işlemler, ama…

Vergi kaçakçılığı ise bunlardan ayrı bir işlemdir. Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde sayılan naylon fatura düzenleme, kullanma, kanunen sayılan defter ve belgeleri yırtmak, yok etmek gibi eylemlerin düzenlendiği ve cezasının ise hem para cezası hem de hapis cezası olduğu suçları ifade etmektedir. Kaçırma ve kaçakçılık birbirinden farklı şeylerdir. Vergi kaçırma vergi ödememe anlamında yasal olmayan bir fiil iken vergi kaçakçılığı ise VUK’un 359’uncu maddesinde belirtilen fiillerin yapılması durumunu ifade eder. Kaçırma bir verginin ödenmemesi sonucunu doğururken, kaçakçılıkta ise her zaman verginin ödenmemesi sonucu çıkmaz.

Konuyu şöyle özetleyeyim; vergi kaçakçılığının cezası hem idari para cezası (çoğu zaman) hem de hapis cezası, kaçırmanın cezası sadece idari para cezası, kaçınmanın ise herhangi bir cezası yoktur. Görüldüğü gibi kaçınma başka, kaçırma başka kaçakçılık ise bambaşka bir şeydir. Ancak konunun esas boyutuna gelirsek:

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.