Turan Hançerli: Zenginleri daha zengin etmek için siyasete girmedim

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli, T24’ten Hakan Aksay’ın konuğu oldu. Dezavantajlı grupların hakkını savunmaya devam edeceklerini belirten Hançerli, “Zenginleri daha çok zengin etmek için siyasete girmedim.” dedi.

Bu haber 18 Şubat 2019 - 14:23 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Avukat Turan Hançerli t24.com.tr’nin konuğu oldu. Toplumdaki dezavantajlı grupların gönüllü hak savunuculuğunu yapan Turan Hançerli hayat hikayesini, adaylık sürecini ve daha iyi bir Avcılar için hayata geçireceği projeleri anlattı.

“Daha iyi bir Avcılar” için yola çıktıklarını belirten Hançerli’ye göre siyaset, artık toplumsal sorunlara çözüm üretmiyor. Artık sivil toplum dayanışmasından gelen “iyi niyetli insanların” siyasette rol alması gerektiğine inanan Hançerli, “Toplumsal dayanışma sayesinde yeniden ayağa kalkabildim. Bu toplumda güçlü bir dayanışma enerjisi var ve biz bu gücü tekrar harekete geçireceğiz.” dedi.

18 YAŞIMDA HAYATIM DEĞİŞTİ

“Henüz 12 yaşındayken ailemden ayrı olarak öğrenci hayatı yaşamak zorunda kaldım. Çocuk denebilecek yaşta kendi başımın çaresine kendim bakmayı öğrendim. Kendi yemeğimi yapar, çamaşırımı yıkar ve ısınmak için kendi sobamı kendim yakardım. 18 yaşında üniversite hazırlığı yaparken geçirdiğim kaza sonucu hayatım değişti. Önümde artık yeni bir yol vardı. Ya vazgeçecektim ya da hayata daha sıkı sarılıp yoluma devam edecektim. Karar vermenin ve uygulamanın ne kadar önemli olduğunu o yaşlarda öğrendim.”

“1993 yılından bu yana iki kolumda protez olarak hayatıma devam ediyorum ama asla yılgınlığa düşmedim. Yeniden ayağa kalkmamda iyi insanların dayanışması önemli rol oynadı. Toplumsal dayanışma sayesinde hayata yeniden tutundum diyebilirim.”

BİR YERDEN TUTARSAM SONUNA KADAR GÖTÜRÜRÜM

“Yaşadıklarımın bana öğrettiği en önemli şey kararlı olmak. Bir işi yapmaya karar verdiysem onu sonuna kadar götürürüm. Türkiye’de 85 bin civarında yaşlı ve engelli vatandaşımızın yaşadığı icra mağduriyetlerine karşı verdiğimiz hukuk mücadelesini kazandık. Devlet, 85 bin kadar engelli ve yaşlı vatandaşımızın aylığını kesti ve ödediği maaşları geri istedi. Türkiye Cumhuriyeti, 85 bin vatandaşımıza icra davası açtı. Verdiğimiz hukuk mücadelesi sonunda ilgili düzenlemenin Meclis’ten çıkmasını sağladık. 85 bin engelli ve yaşlı vatandaşımızı icradan kurtardık.”

ENGELLİ VE DEZAVANTAJLILARA EŞİT DAVRANILMIYOR

“Türkiye’de 10 milyondan fazla engelli vatandaşımız var. Ne yazık ki engelli ve dezavantajlı vatandaşlarımıza eşit davranılmıyor. Devlet, bireylerin özel ihtiyaçlarına göre düzenleme yapmak zorundadır.”

“Toplumdaki bir diğer dezavantajlı gruplar genç işsizler. Ne yazık ki genç işsizlik ülkemizdeki en önemli sorunların başında geliyor. Gençlerimiz umutsuz ve gelecekten kaygılı. Bizler gençlerimizin sorunlarına çözüm üretmek zorundayız. Çocuklar, kadınlar, emekliler ve yaşlılar benzer sorunları yaşıyor. Ben hayatım boyunca darda kalan, haksızlığa uğrayan insanların davasını konu edindim.”

NEDEN AVCILAR?

“Yıllarca sivil toplum kuruluşları çatısı altında sayısız insanın sorununa çözüm üretmeye çalıştım. Yardıma muhtaç insanlara kendi kısıtlı imkânlarımızla elimizi uzattık. Fakat sivil toplum kuruluşlarıyla topluma bir yere kadar yardımcı olabiliyorsunuz. Siyaset kurumunun etki alanı çok daha geniş ve kuvvetli.”

“Siyaset kurumunun acilen değişime ve dönüşüme ihtiyacı var. Siyaset çözüm üretmekten çıktı. Düşündük ki biz siyasetin içerisinde olursak sorunları çözeriz. Bu nedenle siyasete, özellikle de yerel siyasete girdik. Çünkü çözüm üretmeye yerelden başlamak çok önemli.”

AVCILAR’DAKİ YÖNETİMİMİZLE SİYASETTE ROL MODEL OLABİLİRİZ

“Biz sivil toplum dayanışmasından gelen iyi niyetli insanların yönetimde söz sahibi olması gerektiğine inanıyoruz. Asıl mesele toplumun enerjisini toplumu ayrıştırmak için değil birleştirmek için kullanmak. Avcılar’da engelli, yaşlı, çocuk, genç ve kadın demeden hiçbir ayrım gözetmeden herkesi kucaklayacağız ve toplumun ortak paydasını çoğaltacağız.”

“Çözümün yerelden olacağını net bir şekilde söyleyebiliriz. Avcılar’daki sorunun Ankara’dan çözülmesi çok zor. Avcılar’daki yönetici sorunu zaten biliyor.”

Yapı ve beton projelerini konuşmuyoruz. Zaten yapılacak. Asıl ihtiyaç duyduğumuz şey toplumun güzel enerjisini doğru bir kanalda toplumu iyileştirmek için kullanmak. Ayrış ve kutuplaşma neticesinde toplum içerisinde müthiş güvensizlik ve kaygı hakim. Bugünden başlayarak seçim kampanyamızda toplumu birleştiren ve geleceğe dair çözüm önerilerini konuşan bir platform oluşturduk. Belediye Başkanı olduğumuzda toplumu yan yana getiren ortak platformları çoğaltacağız.

AVCILAR’DA İMAR DURUMU

“1999 depremi aslında malumun imarıydı. Aslında bilim Avcılar’ın bir deprem kuşağında olduğunu söylüyordu. Yıl 2019 olmuş kamu binaları hala dönüşümlerini tamamlamış değil. Bu kadar ciddi meselelerin bu kadar beklememesi lazım.”

“Avcılar’daki imar sorununu halkın yararına olacak şekilde çözeceğiz. Bunun için bir ofis açacağız. Bu ofiste hukukçular, mimarlar ve finans uzmanları olacak. İlçemizin dönüşümünü halkın yararına nasıl sağlayabileceğimizi konuşacağız. Bunun için fonlar farklı kanallardan fon arayacağız.”

EĞİTİM MESELESİ ÖNCELİKLİ DERDİMİZ OLACAK

“MEB eğitim konusunda sınıfta kaldı. Biz yerelde bir model üreterek kaliteli bilimsel eğitimi çocuklarımızla buluşturacağız. İlçemizde 6 bini aşan nüfuslu bir ilkokulumuz var. Ben belediye başkanı olarak çocuklarımızın bir dönem daha o koşullarda eğitim almasına gönlüm razı değil.”

SOKAK HAYVANLARI

“Genç arkadaşlarım tamamen geri dönüşüm malzemesinden kendi imkanlarıyla kedi evleri yaparak ilçemizin sokaklarına dağıttı. Doğayı bir bütün olarak ele alıyoruz. Birlikte yaşadığımız hayvan dostlarımızın yaşam hakkına saygılıyız. Biz doğa ve insan dostu bir belediyecilik anlayışıyla geliyoruz.”

“Avcıların kaynaklarını zenginleri daha zengin etmek için kullanmayağım. İlçenin kaynaklarını dezavantajlı grupların, işsiz gençlerin ve öğrencilerin geleceği için harcayacağım. Bu aslında ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak.”

SİYASET GERÇEK SORUNLARLA İLGİLENMİYOR

Türkiye’de siyaset ne yazık ki gerçek sorunlarla ilgilenmiyor. Kendi iktidarını korumak için toplumu farklı yönlere baktıran gerçek olmayan sorunlara yönlendiriyor. Gerçek sorunlarla ilgilenmedikleri için çözüm önerileri de sahte oluyor.

Toplumda güçlü bir iyileştirici enerji var. Toplum bunu Van depreminde yaraları sardı. Bu enerjinin en büyüğü Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nda kendini gösterdi.

Kendi yaşamımdan da buna örnek gösterebilirim. Turan Hançerli, toplumdaki bu dönüştürücü iyileştirici enerji sayesinde ayağa kalktı.

En büyük hayalim herkesin mutlu olduğu, herkesin güldüğü Avcılar İstanbul ve dünya

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.