Turan Hançerli: “Deprem Seferberliği Çağrısında Bulunuyorum”

Avcılar’da 450’bine yakın yurttaşı ilgilendiren güvenli konut ve kentsel dönüşüm mücadelesini sürdüren Turan Hançerli, Fox TV’de İlker Karagöz’ün konuğu oldu. Mücadelesinde kararlılık mesajı veren Hançerli, “Deprem seferberliği çağrısında bulunuyorum” dedi.

Bu haber 15 Şubat 2020 - 18:40 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Avcılar’daki riskli yapıların yenilenmesinin önünü açacak plan notu değişikliği 5’inci ayında da İBB meclisinden geçmemesi sonrası isyan ederek ve Türkiye’nin gündemine oturan Belediye Başkanı Turan Hançerli, Fox TV’de İlker Karagöz’e konuk oldu.

İlçede, 450’bine yakın yurttaşı yakından ilgilendiren imar planı değişikliğiyle ilgili mücadelesinde kararlılık mesajı veren Turan Hançerli, canlı yayında deprem seferberliği çağrısını yineledi. “En temel hak olan yaşama hakkını savunuyorum” diyen Hançerli, “Bugünü milat olarak kabul edelim ve insan yaşamını önceleyen yepyeni bir Türkiye’ye geçelim” ifadelerini kullandı.

turan hançerli

“Türkiye’de Kimse Kimseye Güvenmiyor”

“Türkiye’de kimse kimseye güvenmiyor. Güvensizliğin maliyeti çok yüksek. Herkesin diğerinin derdini dert edindiği bir ülkeyi yeniden inşa etmeliyiz.”

“Bazı insanlar kentler dönüşüme şüpheyle yaklaşıyor. İnsanlar kentsel dönüşüm hikayelerinde evlerini kaybetti. Acaba bizim evimize el mi konulacak diye korkuyorlar.”

“Deprem meselesi en temel hak olan yaşama hakkıdır. Yaşama hakkının ihlal edileceği çok açık. Kartal’da bunun ihmal edildiğini gördük ve 21 insanımız yaşamını yitirdi. Dolayısıyla yaşam hakkını savunuyoruz.”

“Deprem olmadı diyelim ama başka bir sorun var burada. İnsanlar kaygılı. Güçlü olmayan evlerinde huzur bulamıyorlar. Güven duymuyorlar, kaygıyla yaşıyorlar ve yuva sıcaklığını duymuyorlar.”

“Vatandaşlar Riskli Yapı Belgesi Almalı”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarımıza riskli yapı belgesi almaları durumunda sunduğu bazı avantajlar var. Bunlardan yararlanabilmeleri için vatandaşların kendi binalarında bakanlıktan yetki almış kurum, kuruluş ve firmalara bir tespit yaptırmalarını istedik.”

“İstediğimiz bina sayısı bin 800. Birçok insanın yaptırdığını biliyoruz fakat bu raporları bize getirmiyorlar. Çünkü riskli yapı olduğu tespit edilmiş raporunu biz alırsak, binayı boşaltacağız ve işlem yapacağız. Yani binanın yıkılma işlemlerini başlatacağız.”

“Bu İmarın Değişmesi Gerektiğini Açık ve Net Olarak Söylüyoruz”

Mevcut imar planının hasarlı binalarda oturan vatandaşların kazanılmış haklarını ellerinden aldığını ifade eden Hançerli, yıkılan binaların yerine aynılarının yapılamadığını ifade etti.

“10 ailenin yaşadığı bir binayı düşünelim. O binayı yeniden 10 ailenin yaşayabileceği bir bina yapılamıyor. İmar buna engel. Bu imarın değişmesi gerektiğini açık ve net olarak söylüyoruz. Yani yeni rantlar değil; insanların yaşadıkları yapının ve kazanılmış haklarının teslim edilmesini istiyoruz.”

“Bu imar raporu 15 dakikada hazırlanabilir. Çünkü raporun nasıl yazılacağı biliniyor. Biz Avcılar Belediye Meclisi’nde tüm partilerin katılımıyla bunu yaptık. Tüm partilerin meclis üyeleriyle birlikte oy birliğiyle bu kararı aldık ve 24 saatte raporumuzu hazırladık. Raporu, İBB Meclisi’ne taşıdık; 5 aydır da Komisyon’u bekliyoruz. Dolayısıyla bunun yapılabileceğini biliyoruz.”

“Başka İlçelerde Sorun Varsa Bunları da Çözelim”

Avcılar’ın dışında başka ilçelerde de benzer sorunların olduğunu ifade eden Hançerli, “Başka ilçelerde sorun varsa, bunları da çözelim.” dedi.

“Başka ilçelerde de bu sorun var deniliyor. Başka ilçelerde de sorun varsa daha kötü ya! Bize ‘Başka ilçelerde sorun var. Bunları da çözelim’ deniliyor. Çözelim tabi ki ama biz öncelikle hareket etmişiz. Avcılar’ı çözüp, ondan sonra diğer ilçeleri de çözmek mümkün.”

“Hangi parti tarafından yönetildiğinin hiçbir önemi yok, orada canlar var. Orada, insanların hayatı söz konusu. Bu adımları atmazsak, canları geri getirme ihtimalimiz yok.”

“Kimsenin İstanbul’a Bakmaya Gücü Yetmez”

Deprem tehdidi nedeniyle İstanbul’un büyük risk altında olduğunun altını çizen Hançerli, “İstanbul güçlü bir kent ama İstanbul’a bir şey olursa, kimsenin İstanbul’a bakmaya gücü yetmez.” dedi.

“İstanbul’da göreceğimiz sıkıntı ve sorunları ülkemizin başka hiçbir kentimizin çözecek gücü yok. İstanbul, ülkemizin ana gücü. Ekonomimiz de yok olacak. Çok ciddi sıkıntılar yaşayacağız.”

“İstanbul, ülkenin tamamına bakıyor diyebiliriz. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir sorun olduğunda İstanbul koşuyor ve yetişiyor. İstanbul güçlü bir kent ama İstanbul’a bir şey olursa, kimsenin İstanbul’a bakmaya gücü yetmez.

“İnsanların canını düşünmüyorsanız, candan değil; paradan anlıyorsanız, ekonomik olarak da ciddi bir yıkıntı söz konusu olacak.”

“Herkes, “Evet deprem gerçeği var. Bunda hassas olmalıyız. Siyaset yapmamalıyız” diyor. Hadi siyaset yapmayalım o zaman. Hala neden ve niye bekliyoruz? Benim isyanım aslında buna. Zor olan bir şeyi yapmak için çaba sarf ediyor olabiliriz ama fikir birliğimiz var.”

“Avcılar Belediye Meclisi’nde verilen kararın onaylanması, İBB Meclisi’nde bekliyor. Hep yetkimiz, hem de görevimiz. Bunun yapılmaması başka sorunları da beraberin de getiriyor.”

“Kanal İstanbul Öncelikli Meselemiz Değil”

Turan Hançerli, deprem ve güvenli konut tartışmaları devam ederken, hükümetle muhalefet arasında tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesi içinse “Kanal İstanbul, öncelikli meselemiz değil” ifadelerini kullandı.

Siyasiler, evlerinde önceliklerini nasıl belirliyorlarsa; siyasette de önceliklerini öyle belirlesinler. Ben, evimde çocuğumun bir sıkıntısı varsa; başka bir şey düşünmüyoruz. Yaşam ve açlıkla ilgili bir sorun varsa, başka bir şey düşünmemeliyiz.

Kanal konuşulsun ve tartışılsın ama bu açıdan baktığımızda öncelikli meselelerimizden değil.

“İnsan Yaşamını Önceleyen Türkiye’ye Geçmemiz Lazım”

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından Avcılar’da yardım kampanyası başlatan ve ekibiyle birlikte incelemelerde bulunmak üzere kente giden Hançerli, “Elazığ’da canlarımız yandı” dedi.

“Bazen deprem, bazen sel, bazen yangın oluyor. Bizim insan yaşamını önceleyen bir siyaset anlayışına ve Türkiye’ye geçmemiz lazım. Bugünü bir milat kabul etmek lazım ve yepyeni bir bakışla, insanı önceleyen bir bakışla çözümler üretmemiz lazım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.