Probiyotik: Nedir? Faydaları Neler?

Faydalı bağırsak bakterilerine sahip olmak sağlıklı bir sindirim sistemine, cilt sağlığının korunmasına, kilo kontrolüne, depresyona, kalp sağlığına ve güçlü bir bağışıklık sistemine yardımcı olabilir.

Bu haber 15 Ekim 2020 - 15:18 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Faydalı bağırsak bakterilerine sahip olmak sağlıklı bir sindirim sistemine, cilt sağlığının korunmasına, kilo kontrolüne, depresyona, kalp sağlığına ve güçlü bir bağışıklık sistemine yardımcı olabilir.

Özellikle bağırsak sağlığınızı desteleyen bakterilerle dolu olan probiyotikler, probiyotik takviyelerinden  ve fermente gıdalardan alınabilir.

Bu sayfayı inceleyerek probiyotikler ve probiyotiklerin etkisi hakkında bilgi edinebilir. En iyi probiotik ürünleri satın alabilirsiniz.

Probiyotik nedir?

Probiyotikler, özellikle sindirim sisteminiz için faydalı olan canlı bakteri ve mayalardır. Bağırsaklarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı oldukları için genellikle “iyi” veya “yardımcı” bakteriler olarak adlandırılır.

Probiyotikler, bağırsak sağlığınız için vazgeçilmezdir. Vücudunuzdaki “ikinci beyin” olan bağırsak sisteminin sağlıklı şekilde çalışabilmesi için probiyotiklerin yeterli ve düzenli tüketilmesi önerilir.

En zengin doğal probiyotikler süt ürünleri ve fermente gıdalardır. Fermente gıdalarda bulunan probiyotik, Lactobacillus; süt ve süt ürünlerinde bulunan probiyotik ise Bifidobacterium’dur.

Farklı probiyotik türlerinin, sağlığa farklı etkileri söz konusudur. Bu nedenle doğru probiyotik ürününü seçmeli ve satın almalısınız.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Probiyotiklerin etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir

 • Bağırsak florasının en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur
 • İshal ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi çeşitli sindirim sorunlarına karşı etkilidir
 • İltihabı azaltmaya yardımcı olur
 • Anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı
 • LDL (kötü) kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını desteklemeye yardımcı
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve enfeksiyon riskinin azalmasına yardımcı olur
 • Akne, rozasea ve egzama gibi cilt rahatsızlıkların tedavilerine yardımcı olur
 • Kilo kontrolüne yardımcı olur

Probiyotiklerin Bağırsak Sağlığına Faydaları

Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan bağırsak florası, yüzlerce farklı mikroorganizma türü içerir. Bakterilerin, virüslerin ve mayaların bir arada bulunduğu bağırsak florasının çoğunluğunu ise bakteriler oluşturur.

Dengeli bir bağırsak florasının;

 • Sindirime yardımcı olmak
 • Hücre büyümesini teşvik etmek
 • Zararlı bakterilerin çoğalmasını baskılamak
 • Bağırsaklardan, kana zararlı maddelerin geçişini engellemek
 • Enflamasyon oluşumunu engellemek
 • Cilt hastalıkları riskini azaltmak
 • Depresyona engel olmak
 • Bağışıklık sistemini desteklemek gibi çok önemi görevleri vardır.

Dengesiz bir bağırsak florasının ise Tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı, Alzheimer ve depresyon gibi farklı hastalıklara yakalanma riskini artırdığı ifade edilmektedir.

Probiyotik ürünler içeren bir beslenme planı, bağırsak floranızı dengeleyerek en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Probiyotiklerin faydaları sadece bağırsak sağlığıyla ilgili değildir.

Probiyotiklerin Sindirim Sağlığına Faydaları

Probiyotiklerin sindirim sağlığını desteklediği pek çok bilimsel çalışmayla ortaya konulmuştur. Uzun süreli antibiyotik tüketimi bağırsak florasının dengesini değiştirerek ishale yol açabilir.

Probiyotik gıda takviyeleri antibiyotikle ilişkili ishale karşı yardımcı olabilir.

Probiyotikler Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Obez kişilerin bağırsak florası, obez olmayan kişilerden farklıdır. Bilim insanları bağırsak bakterilerinin kilo üzerinde önemli etkisinin olduğuna inanıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar da probiyotik ürünlerin, kilo vermeye yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

Aşırı göbek yağı olan 210 kişiyle yapılan bir çalışmada, düzenli olarak probiyotik  tüketiminin 12 haftada göbek yağını %8,5 oranında azalttığı anlaşılmıştır. Aynı şekilde bu kişilerin probiyotik tüketimini bıraktıktan sadece 4 hafta sonra, kaybettikleri yağı geri aldıkları ortaya konulmuştur. Böylece probiyotiklerin kilo vermede etkili olduğu anlaşılmıştır.

Çocuklar için Probiyotik

Probiyotikler çocuklar için de son derece önemlidir. Bağırsak sağlığını ve bağışıklık sistemini destekler. Sağlıklı bağırsak florası, çocuğunuzun psikolojisini iyi yönde etkileyerek daha iyi bir ruh haline sahip olmasına da yardımcı olacaktır.

Ayrıca çocukluk döneminde tüketilen probiyotikler, yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilecek çeşitli sağlık sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir.

Hamilelik Döneminde Probiyotik Tüketilmeli mi?

Probiyotik ürünler, hamilelik döneminde hem bebeğin hem de annenin sağlığını destekler.

Bebeğin bağırsak ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına annenin hamilelik ve emzirme dönemi boyunca probiyotik besinleri tüketmesi yarar sağlayacaktır. Böylece

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.