Kedi ve Köpekler için Propolis: Kullanım Rehberi

Propolisin kedinizin ve köpeğinizin sağlığını korumak için etkili bir alternatif olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik tamamen doğal ve etkili. Kedi ve köpek sahipleri için hazırladığımız bu rehberde, kedi ve köpeklerde propolis kullanımıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Bu haber 12 Ocak 2021 - 18:23 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Propolisin kedinizin ve köpeğinizin sağlığını korumak için etkili bir alternatif olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik tamamen doğal ve etkili. Kedi ve köpek sahipleri için hazırladığımız bu rehberde, kedi ve köpeklerde propolis kullanımıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.
Propolisin sağlığa etkileri gerçekten merak uyandırıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar artıkça, propolisin sağlığa etkileriyle ilgili daha çok şey öğreniyoruz. Şimdiye kadar yapılan bilimsel çalışmalar propolisin etkileri  hakkında bize şunları gösteriyor:

• Doğadaki en güçlü antioksidan kaynaklarından
• Antibakteriyel etki
• Antienflamatuar etki
• Antiviral etki
• Antimikrobiyal etki
• Antifungal etki
• Çeşitli parazitlere karşı etkili
• Bağışıklık sistemini düzenleyici etki
• Hücre yenilenmesini destekleyici etki
• Sindirim sağlığını düzenleyici etki

Propolis doğal olarak antioksidan, antifungal, antiviral ve anibakteriyel etkilere sahip bileşikler içerir. Mikrop, mantar, virüs ve bakterilerin çoğalmasını engeller. Arılar, propolisi doğal bir antiseptik olarak kullanır ve hastalıklardan propolis sayesinde korunurlar. Peki prorpolis, kedi ve köpek için de uygun mudur? Propolis, kedi ve köpeklerde hangi durumlarda doğal bir destek olarak kullanılabilir?

Propolis Nedir?

Propolis, arıların kovanlarını sağlamlaştırmak ve dezenfekte etmek için ürettikleri reçinemsi bir arı ürünüdür. Pek çok kaynakta, arı reçinesi olarak da geçer.

Arılar, propolisi çeşitli ağaç ve bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından toplayarak üretirler. Kovana getirilen propolis ile kovanın girişinde bir tünel oluştururlar. Kovana girmeden önce bu tünelden geçerek, dışarıdan getirdikleri mikrop ve parazitlerden temizlenirler.
Propolis, antiseptik ve antimikrobiyal özellikleriyle koloninin, hastalanmadan yaşamını sürdürmesini sağlar. Arı kovanında zararlı bakterilerin, virüslerin, küf ve mantarların üremesini engeller.

Propolisin tıbbı kullanımı çok eski dönemlere dayanır. Eski uygarlıklar propolisin iyileştirici ve koruyucu etkilerini fark etmişlerdir. İnkalar, propolisi çeşitli cilt yaralarının tedavisinde kullandılar. Tıbbın babası kabul edilen Hipokrat ise reçetelerinde propolise yer vermiştir. Peki, sağlık açısından önemli etkilere sahip olan propolis, kedi ve köpek (propolis für katze hund) için de iyileştirici ve koruyucu özelliklere sahip midir?

Önemli Bilgi

Sağlık açısından önemli etkilere sahip olsa da, propolis kovandan alındığı haliyle insan metabolizması tarafından sindirilemez. Propolisin yetişkin ve çocuklar için tüketilebilir ve faydalı hale gelebilmesi için doğru şekilde özütlenmesi gerekir. Propolisin ne olduğu ve insan sağlığına etkileriyle ilgili daha fazla bilgi için edinmek için Propolis Nedir’i inceleyin.

Propolis Kedinizin ve Köpeğinizin Sağlığını Nasıl Destekler?

Bilimsel çalışmalar, propolisin antibakteriyel, antienflamatuar etkileriyle çeşitli sağlık sorunlarına karşı yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu etkileriyle propolisten, kediniz ve köpeğiniz için doğal bir mantar, parazit ve enfeksiyon önleyici olarak yararlanabilirsiniz. Propolis, özellikle topik uygulandığında cilt yaralarına karşı sadece güvenli ve etkili bir ürün değil, aynı zamanda ucuz bir doğal alternatiftir.

Kedi ve Köpekler için Propolisin Uygulama Alanları

Propolis, tek başına hiçbir hastalığın tedavisinde kesin çözüm değildir. Kedi ve köpeğinizin sağlığını desteklemek için doğal bir destek olarak yararlanabilirsiniz. Dört ayaklı dostunuzun ciddi bir hastalığı veya yarası yoksa, propolisi aşağıdaki durumlarda uygulayabilirsiniz.

1- Cilt Yaralarına Karşı

2- Diş ve Diş Eti Problemlerine Karşı

3- Bağışıklık Sistemini Desteklemek için

4- Bakteriyel Enfeksiyonları Önlemek için

5- Mantar Enfeksiyonunu Önlemek için

6- Paraziter Enfeksiyonu Önlemek için

7- Kulak Enfeksiyonuna Karşı

Cilt Yaralarına Karşı Propolis

Propolis, topikal uygulandığında böcek ısırıkları veya çeşitli sebeplerle gerçekleşen tüm küçük cilt yaralarına karşı son derece etkilidir. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkileriyle enfeksiyonu önlemeye ve yaranın hızla iyileşmesine yardımcı olur.
Köpeklerde yara iyileşmesinde propolisin etkisiyle ilgili yapılan bir çalışmada; cilt yaralarına propolis uygulanan köpeklerin, daha kısa sürede iyileştiği anlaşıldı. Propolis, köpekler için cilt yaralarını etkili şekilde iyileştiren doğal ve uygun fiyatlı bir alternatif olabilir.

Propolis, kedi ve köpeklerde sık görülen egzamaya karşı da yardımcı olabilir. Köpeğiniz veya kediniz, vücudunda belirli bir noktası sürekli yalıyorsa; egzama meydana gelebilir. Propolisin damla formu, köpek ve kedilerde egzamanın hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Propolis, kendine has bir tada sahiptir. Bu sayede tedavi sürecinde, köpeğinizin egzama veya yara bulunan bölgeyi yalamasını da engelleyecektir.

Köpek veya Kedinizin Diş Etlerin İltihap Varsa

Köpeğinizde veya kedinizde diş eti iltihabı varsa, propolis, güçlü antienflamatuar etkisiyle size yardımcı olacaktır.
İt eti iltihabı, diş plağı ve tartar kedi ve köpeklerde diş eti hastalıklarına neden olur. Propolis, güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuardır. Antibakteriyel etkisiyle tartar ve plağa neden olan bakterileri yok eder.

Köpek veya Kedinizin Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için

Propolisin etken maddeleri olan flavonoidler ve kafeik asit esterleri (CAPE), güçlü antioksidan etkilere sahiptir. Bu bileşikler, kedi ve köpeklerde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olarak enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.
İnsanlarda olduğu gibi evcil hayvanların da bağışıklık sistemi virüs, bakteri ve mikroorganizmalardan etkilenir. Propolis, hem güçlü bir antioksidan kaynağı hem de mikrop önleyicidir. Bu sadeye kedi ve köpekler için doğal bir koruyucu görevi görür.

Bakteriyel Enfeksiyonlara Karşı Propolis

Staphylococcus aureus, özellikle köpeklerde en sık görülen bakteri enfeksiyonudur. Bu bakteri türü, köpeklerin cildinde kızarıklığa ve iltihaba neden olabilir.

Köpeklerin cildinde yaşayan Staphylococcus aureus, köpeğiniz sağlıklı olduğu sürece uykuda kalır. Ciltte meydana gelen tahriş ve yaralanmalarda, çoğalarak cildi istila eder. Önlem alınmazsa, üst solunum yolu enfeksiyonuna bile neden olabilir.

Yapılan bilimsel çalışmalar propolisin etanolle özütlenmiş ekstraktının köpeklerde Staphylococcus aureus gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kulak Enfeksiyonu Varsa

Kulak enfeksiyonu, evcil hayvanlarda işitme kanalının iltihaplanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Otitis External olarak bilinen bu hastalık, kedilerin ve köpeklerin veterinere götürülmesinin en yayın nedenlerindendir.
Dört ayaklı dostunuza Otitis External teşhisi konulmuşsa, dış işitme kanalında iltihaplanma meydana gelmiş demektir. İltihaplanma, kaşıntı ve bazı davranış değişikliklerine neden olabilir.

Yapılan bir bilimsel çalışma, propolis ekstraktının doğrudan uygulandığında köpeklerde otitis externa (hund otitis externa) ya karşı etkili olabileceğini göstermiştir. Çalışmada, propolis ile tedavi edilen 38 köpekten 27’si (% 71) tatmin edici bir şekilde yanıt verdi.

Mantar Enfeksiyonu (Dermatofit) Varsa

Dermatofit denilen bir mantar türünün cildin üst tabakasında neden olduğu hastalığa Dermatofitozis denir. Dermatofitler, doğrudan temaslarla yaygın ve bulaşığı enfeksiyonlara neden olabilir.

Propolisin dermatofit tedavisinde etkili olabileceği, yapılan bilimsel çalışmalarla anlaşılmıştır. Yapılan bir çalışmada dermatofitozlu 3 köpeğe, belili aralıklarla propolis merhem uygulandı ve propolisli sabunla banyo yaptırıldı. Çalışma sonucunda köpeklerin tedavinin ikinci haftasından itibaren olumlu yanıt verdiği anlaşıldı.

Paraziter Enfeksiyonlara Karşı Propolis

Giardiasis ve Trypanosomiasis, köpeklerde ve kedilerde sık görülen paraziter enfeksiyonlardır. Yapılan bir çalışmada tek başına propolis kullanımının enfeksiyon yoğunluğunu önemli ölçüde azaltabileceği ortaya çıkmıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.