Kaz Ayağı Kırışıklıkları Neden Oluşur? Nasıl Giderilir?

Göz çevresinde meydana gelen kaz ayağı kırışıklıkları kadınların ve erkeklerin ortak cilt problemleri arasında. Kaz ayağı kırışıklıkları neden oluşur? Göz kenarlarındaki kaz ayağı kırışıklıkları nasıl giderilir? İşte kırışıklıklar ve nedenleriyle ilgili merak edilenler.

Bu haber 25 Şubat 2020 - 17:41 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Göz çevresinde meydana gelen kaz ayağı kırışıklıkları kadınların ve erkeklerin ortak cilt problemleri arasında. Kaz ayağı kırışıklıkları neden oluşur? Göz kenarlarındaki kaz ayağı kırışıklıkları nasıl giderilir? İşte kırışıklıklar ve nedenleriyle ilgili merak edilenler.

Kaz Ayağı Nedir?

kaz ayagi kirisikliklari

Yaşlanma nedeniyle karşılayabileceğiniz estetik sorunlardan en önemlisi göz altı ve çevresinde beliren kaz ayağı şeklindeki kırışıklıklardır.

Kaz ayakları, gülümsediğinizde veya gözlerinizi kıstığınızda göz çevrenizde oluşan çizgi ve kıvrımlardır. Göz çevrenizde bu kıvrım ve çizgileri görüyorsanız, kaz ayağı sorununun ön aşamasındasınız demektir.

Bu sorun genelde 20’li yaşların sonlarından itibaren göz çevresinde minik çizgiler olarak kendini gösterir. Özellikle göz çevresinde belirmesinin nedeni ise bu bölgedeki cildin, vücudun en hassas ve en ince dokusu olmasıdır.

Kaz ayakları, aynada kendinize baktığınızda olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun görünmenize neden olur. Önlem alınmadığında, yaşlanmayla birlikte kırışıklıklar daha da derinleşecektir ve erkek ya da kadın fark etmeksizin korkulu bir rüya haline gelecektir.

Peki kaz ayakları nasıl oluşur? Kaz ayağı kırışıkları nasıl giderilir?

Kaz Ayağı Kırışıklıklarının Nedeni

Kaz ayakları, genç ve sağlıklı bir görünümün önündeki ‘doğal bir engeldir.’ Birçok cilt deformasyonunda olduğu gibi kaz ayaklarının da en temel nedeni yaşlanmadır. Önlenemeyen bir süreç olan yaşlanma nedeniyle cilt elastikiyetini kaybeder. Bunun sonunda cilt dokusunda incelme, kıvrılma ve kırışma meydana gelir. Bu deformasyonlar zamanla daha da derinleşir.

Göz kapağının altındaki deri, vücudun en ince dokusuna sahip bölgedir ve oldukça hassastır. Yaşlanmayla birlikte derideki (dermis’teki) kolajen parçalanır ve nem oranı azalır. Bunun sonucunda hassas doku doku, incelir ve elastikiyetini kaybeder. Nihayetinde göz kapağı çevresindeki çizgiler daha belirgin hale gelerek derinleşir.

Bu durum açık tenli insanlarda daha şiddetli gerçekleşebilir. Esmer tenli insanlar daha fazla pigmente sahiptir ve bu pigmentler doğal güneş koruyucu olarak işlev görür.

Kaz ayağı oluşumunun diğer nedenleri:

 • Zararlı güneş ışınları: Güneşin zararlı ışınları, hava kirliliğiyle birlikte cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen çevresel faktörlerdir.
 • Gözleri kısmak ve kaşları çakmak gibi mimik hareketleri: Özellikle günlük yaşantısında mimiklerini fazla kullanan kişilerde kaz ayağı oluşumu, diğerlerine göre daha yoğundur.
 • Cilt temizliğine özen gösterilmemesi: Cilt sağlığı için birinci adım cilt temizliğidir. Kadınlarda, makyajın yüzde üzün süre kalması cildin daha çabuk yaşlanmasına ve göz çevresinde deformasyona neden olmaktadır.
 • Sağlıksız Beslenme: Cilt sağlığı uzmanları, sağlıklı beslenmenin cilt sağlığını koruduğu konusunda beslenme uzmanlarıyla aynı fikirdedir. Özellikle şekerli yiyecek ve içecekler, cildin elastin ve kolajen liflerine zarar vereceği için aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Uyku düzensizliği: Düzenli ve yeterli uyku, cildin dinlenebilmesi için gereklidir. Uykusuzluk, cildin olduğundan daha yorgun görünmesine neden olur.
 • Yetersiz sıvı tüketimi: Cildin sıvı ihtiyacının karşılanmaması, cildin kurumasına ve kırışıklıklara neden olabilir.
 • Sigara, aşırı alkol tüketimi: Sigara ve alkol tüketimi elastin liflerine zarar vererek, cildin esnekliğini ve kalitesini kaybetmesine neden olur.
 • Yüz üstü uyumak: Yüzde ve göz çevresinde kırışıklıklara neden olur.

Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

kaz ayagi

Göz altı ve çevresinde kaz ayağı oluşumu, hassas dokunun yoğunluğunu, canlılığını ve nemliliğini kaybetmesinin bir sonucudur. Kaz ayağına karşı cerrahi ve cerrahi olmayan çok sayıda yöntem söz konusudur. Genel olarak bu farklı yöntemlerin ortak amacı, cildin nemliliğini ve kolajen sentezi miktarını artırarak cildi onarmaktır.

Sağlıklı Bir Cilt için Hyalüronik Asit

Kırışıklıklara karşı en etkili silah nemdir. Kırışıklıklara karşı etkisi ispatlanmış hyalüronik asit bileşeni sayesinde; cildin nemi artar ve nem dengesi yeniden kazandırılır.

Hyalüronik asit kolaylıkla emilerek, cilde derinlemesine nüfuz eder.

 • Nemliliği artırır
 • Kuruluğu giderir
 • Kırışıklara (kaz ayağına) etki eder
 • Diğer yaşlanma belirtilerini (göz altı morlukları/halkaları) azaltır
 • Sonuç olarak göz altı ve göz çevresinin daha sıkı, daha dolgun ve daha canlı hale gelmesine yardımcı olur.

Hyalüronik asit nedir?

Hyalüronik asit cildin ve dokuların iyi yağlanmasına, nemli kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Aynı zamanda bir nemlendiricidir. Çevreden nem alan ve ciltte nemlenmeyi artıran bir cilt bakım bileşenleri kategorisidir. Özellikle ciltte, eklemlerde ve gözde yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Başlıca görevi kayganlık sağlamak ve doku hidrasyonunu yani nemliliğini sağlamaktır. Bunu da kendi ağırlığının bin katına kadar su tutabilmesine özelliğine borçludur.

Yaşlandıkça vücuttaki hyalüronik asit seviyeleri azalır. Buna bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, canlılığını ve nemini kaybetme, eklemlerde ise aşınma ve yıpranma gibi sonuçlar görülür. Uzun yıllar süren çalışmalar sonucu laboratuvar ortamında üretimi sağlanabilen hyalüronik asit takviyeleri yaşlanma ile ilgili sağlık durumlarının önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir.

Hyalüronik asidin cilde faydaları

Hyalüronik asit, eklem rahatsızlıklarına, cilt kırışıklıklarına, yara iyileşmesine, reflüye, göz kuruluğuna, sistit ve kronik yorgunluklara iyi gelir. En yaygın olarak eklemlerdeki aşınma ve yıpranma sonucu gelişen ‘osteoartrit’in tedavisi için kullanılır. Etkilenen eklemin içine enjeksiyon yoluyla verilebildiği gibi oral takviyenin benzer yararları sağladığını ispatlayan tıbbi yayınlar mevcuttur. Cilt sağlığı ve güzelliği hyalüronik asidin en etkin olduğu alandır. Vücudumuzda bulunan toplam hyalüronik asidin yarısından fazlası cildimizde yer almaktadır.

Kolajen Artırıcı Aktif Bileşenler

Ciltteki kolajen miktarı zamanla azalmaya başlar. Bununla birlikte cildin parlaklığı, canlılığı ve elastikiyeti azalır. Sonuç olarak cilt sarkmaya ve kırışıklıklar daha belirgin hale gelmeye başlar.

Kolajen artırıcı aktif bileşenler, ciltteki kolajen miktarının artmasını sağlar. Palmitoil Tripeptit-5 sayesinde vücudun kendi mekanizmasını taklit ederek kolajen üretimi desteklenir. Dış etkenlere ve yaşlanmaya bağlı olarak kolajen yıkımına karşı etkili koruma sağlanır.

Kaz Ayağı Kırışıklıklarına Karşı Antioksidan

Antioksidanlar, serbest radikaller denilen hücre atıklarını vücuttan temizleyerek sağlıklı hücrelerin ömrünü uzatır. Bu sadece cilt, ölü hücrelerden arınarak daha canlı ve sağlıklı hale gelir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.