İşkolik misiniz? Türkiye’de Nadir Görülen İşkolikler ve İşe Bağımlılık

Hayatınızda iş dışında başka bir şey olmadığını mı fark ettiniz? İşkolik olabilirsiniz. Türkiye’de nadir görülen işkolikler ve işe bağımlılık hakkında her şey…

Bu haber 24 Ocak 2021 - 14:37 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Hayatınızda iş dışında başka bir şey olmadığını mı fark ettiniz? İşkolik olabilirsiniz. Türkiye’de nadir görülen işkolikler ve işe bağımlılık hakkında her şey…

Ofisten eve iş getiriyor ve gece uyumadan önce yarının işlerini kontrol ediyor musunuz? Arkadaşlarınızın çoğu iş ortamından mı? Ailenizle birlikteyken, iş nedeniyle bulunduğunuz sıcak ortamdan ayrılmak zorunda mı kalıyorsunuz?

Yukarıdaki sorulara ne kadar çok “evet” yanıtı verdiyseniz, o kadar işkolik olabilirsiniz. Soruya yanıt bulabilmeniz için yardımcı olalım. Muhtemelen günün büyük bir bölümünü bilgisayar başında çalışarak geçiyorsunuz ve yaptığınız en iyi işin bu olduğunu düşünüyorsunuz. Bilgisayar başında geçirilen uzun saatleri normal karşılıyor ve iyi bir maaşı “ilerlemenin” tek koşulu olarak kabul ediyorsanız, kendinize şu soruyu sorun: “İşkolik miyim?”

Bazılarına göre başarının anahtarı “her zaman çalışmak” olabilir. İşe ayırdığınız uzun saatlerin karşılığında görece iyi bir maaş kazanabilirsiniz. Hatta bunu, başarının gerçek ölçütü olarak da kabul edebilirsiniz. Bugün arkadaşlarınızla, ailenizle veya kendinizle zaman geçirmek yerine; işe odaklanarak, yarın hayatta daha iyi bir noktaya varacağınıza inanabilirsiniz.

Tek sorun şu: Bunu ne kadar devam ettirebileceksiniz? Hayatının büyük bölümünü işe ayıranların, yıllar sonra maruz kaldıkları yüksek stres ve uykusuzluk yüzünden ciddi sağlık sorunları yaşadıklarını biliyor muydunuz? Peki işkolik nedir? İşe bağımlı olmanın neden olabileceği sağlık sorunları hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

İşkolik Nedir?

“İşkolik” terimi ilk kez 1971 yılında psikolog Wayne Oates tarafından kullanıldı ve o, sürekli çalışma zorunluluğu veya kontrol edilemeyen bir ihtiyaç olarak tanımladı.

O zamandan beri, psikologlar ve akıl sağlığı araştırmacıları bu tanım üzerinde tartıştılar.

Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabının (DSM-5) yeni baskısında resmi olarak tanınan teşhis edilebilir bir bozukluk olmasa da , iş koliklik hakkında açık olan bir şey var: İşe bağımlılık gerçek bir zihinsel sağlık durumudur ve insanların hayatlarında gerçek bir etki bırakabilir.

Illinois’de lisanslı bir klinik profesyonel danışman olan Matt Glowiak , “İşe bağımlılık, bir bireyin işe psikolojik, duygusal ve sosyal bir bağımlılık geliştirdiği karmaşık bir durumdur” diyor ve uyarıyor: “İşkoliklik, kronik ve ilerleyici olabilir.”

Bir bağımlılık tedavi merkezinde klinik psikolog ve baş klinik görevlisi olan Dr. Brian Wind de aynı fikirde.

“işkolik olan insanlar, genellikle hayatlarının diğer yönlerini kaçırmak pahasına bile zorunlu olarak çalışırlar” diyor. “İhtiyaç duyulmadığında bile uzun saatler çalışabilirler, işi bitirmek için uykudan ödün verebilirler ve iş performansları konusunda paranoyak olabilirler. İşe daha fazla zaman ayırmanın yollarını düşünmek konusunda takıntılı olabilirler ve çalışmayı bıraktıklarında ise stresli olabilirler. ”

Uzun Saatler Çalışmak ve işe Bağımlılık

İşkoliklik, sadece uzun saatler çalışmakla aynı şey değildir, bu da “işkolik miyim” sorunuza vereceğiniz yanıtı bulmanızı zorlaştırabilir.

Bazı meslek grupları, işleri gereği uzun çalışma saatleri gerektirir. Bu işlerden birine sahip olmanız ve buna göre çalışmanız, işkolik olduğunuz anlamına gelmez. Fakat iş hayatında “çok çalışan ödüllendirilir” şeklinde yaygın bir inanış var. Bu da eğer işkolikseniz, farkına varamayacağınız anlamına gelir.

Dr. Brian Wind, “Üstlerinizden ve takım arkadaşlarınızdan övgü ve takdir alıyor olabilirsiniz. Bu da sizin işe bağımlı olduğunuzu fark etmeden daha çok çalışamaya teşvik edebilir.” diyor. “Tutkunuzun olduğunu ve başarıya ulaşmak için çalıştığınızı söyleyerek işe bağımlılığınızı haklı çıkarmak isteyebilirsiniz.”

Peki, sadece mesleği gereği uzun saatler çalışan biri ile gerçek bir işkolik arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz? İşkolik biri, ofisten uzaktayken bile psikolojik olarak işi düşünmeme mücadelesi verir.

İşkolik Olmak ve Neden Olabileceği Sağlık Sorunları

İş hayatında genellikle yüksek düzeyde strese maruz kalabilirsiniz. Bu da anksiyeteye, depresyona ve uyku problemlerine yol açabilir. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre kronik stres, vücudunuzda yüksek tansiyona ve yüksek kortizol seviyelerine neden oluyor.

Bu da kardiyovasküler hastalıklara, diyabete ve hatta ölüm riskine neden olabiliyor. Buna ek olarak işe bağımlılık sosyal ve özel hattaki ilişkilerinizi de olumsuz etkileyebilir:

  • Yalnızlık
  • İzolasyon
  • Depresyon
  • Obsesif Kompulsif Bozukluk veya bipolar

İşe Bağımlılığın Tedavisi Var mı?

İşkolik iseniz, bu tabi ki tedavi edilebilir. Ancak öncelikli olarak işkolik olup olmadığınızı anlayabilmesiniz. Hayatlarında daha fazla iş-yaşam dengesi kurmak isteyenler için tavsiyelerde bulunan yazar ve kariyer koçu Terry McDougall, müşterilerinin çoğunun işe bağımlılığın, ilişkilerine ve sağlıklarına çıkaracağı maliyeti göremediğini söylüyor.

“Çoğu zaman başarılı olanlar iş bağımlısı olabilirler ve bunun nedeni uzun yıllar boyunca hazzı erteledikleri için ödüllendirilmiş olmaları ve bu bir alışkanlık haline gelmesidir” diye devam ediyor. “Okulda ve kariyerinde başarıya ulaşmaya çalışan ve bunun için ödüllendirilen insanlar, yavaşlarlarsa nesli tükenmeyeceklerini anlamakta zorlanabilirler.”

McDoughall’a göre işe bağımlılık, yaşanan bir travma nedeniyle de görülebilir. “Çünkü, işkolik olmayı işlerin üstesinden gelmeye yardımcı olacak bir ‘başa çıkma mekanizması’ olarak görebilirsiniz.”

McDoughall, gençken hem hasta annesine hem de kız kardeşine bakmak zorunda olup; aynı zamanda çalışan bir hastasını şu şekilde anlatıyor:

“O zamanlar hayatta kalmasını sağlamak bir zorunluluktu. Ancak çok daha sonra kendi başına olduğu ve kariyerinde başarılı olduğu zaman, kendisi bu kadar çalışmazsa hayatta kalamayacağına dair temel bir inanca sahipti.”

İşe Bağımlılık İle Nasıl Baş Edilir?

İşkolik olduğunuzu anlatıktan sonra daha sağlıklı bir çalışma planı geliştirmenize yardımcı olacak önerilerimiz var:

1- İş için bir ‘ara zamanı’ belirleyin ve buna bağlı kalın

Dr Wind: “Bu bizi belirli bir süre durmaya ve tekrar başlamak için sonraki güne kadar beklemeye zorluyor. Rahatlamak ve gevşemek için zaman yaratmanıza yardımcı olabilir.”

En azından öğle yemeği için ‘ara vermek’ iyi bir fikirdir. Tabi, mesleği gereği çalışmak zorunda olanlar için bunu gerçekleştirmek zor olacaktır. Ancak iş gününüzü kısaltmak için daha akıllıca çalışabileceğinizi unutmayın.

İşkolik olan bir kişi, elindeki işe ayırdığı zamanın başarı için belirleyici olduğunu düşünebilir. Ancak bu işi daha kısa sürede ve daha verimli tamamlayabilirse, çalışmanın en iyi yolunu keşfeder.

Bu nedenle, kendinize zaman sınırları koymak iş verimliliğini zorlayabilir.

Glowiak, “Belirli bir zaman aralığı gerektiren birçok görev var ve bu tamam,” diyor. “Yine de çoğu durumda daha verimli olabiliriz. Bu, kestirme yollardan gitmek veya işten fedakarlık etmekle ilgili değil, hayatımızı geri almak için saçmalıkları ortadan kaldırmakla ilgili. Sınırları belirleyip sağlam durduğumuzda, diğerleri ayarlanacak ve takip edecek. ”

2. Çalışma gününüz bittikten sonra etkinlikler planlayın

Örneğin, yürüyüşe çıkmayı, meditasyon yapmayı, film izlemeyi veya işten sonra akşam yemeği  planlayın. Wind, bir rutin oluşturmanın, işkolikliğe karşı yardımcı olabileceğini ve aslında çalışmadıklarında bile bir şeylerle meşgul olabileceğinizi söylüyor.

Glowiak, “Kişinin kendisi için neyin işe yaradığını bulması önemlidir – bu herkes için farklı olacaktır” diyor. “Ancak bu tür faaliyetler bulunduğunda, işten sağlık için bir dikkat dağıtıcı olarak hizmet edebilirler.”

3. Arkadaşlarınıza ve ailenize zaman ayırın

İşe yarayacaksa, unutmamak için o zamanı önce takviminizde planlayın. Onlar için zaman ayırmak, ilişkileri düzeltmeye ve iyileşmene yardımcı olacaktır.

4. Zorlanıyorsanız bir terapist veya danışmandan yardım isteyin

Zorunlu çalışma ihtiyacınızı anlamak için sizinle birlikte çalışabilir ve fazla çalışmanın olumsuz etkilerini en aza indirgemek için çalışmanıza yardımcı olabilirler. Aynı zamanda OKB veya bipolar bozukluk gibi bir arada var olan bir zihinsel sağlık sorununuz varsa, sizin için işe yarayan bir tedavi planı geliştirmeye yardımcı olabilirler.

Yatarak ve ayakta tedavi rehabilitasyon programlarının yanı sıra İşkolikler Anonim gibi grup terapisi seçeneklerini de deneyebilirsiniz .

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.