Ginseng (Kore Ginsengi) Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Bu haber 19 Mart 2022 - 18:58 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Ginseng, Asya ve Kuzey Amerika’da yüzyıllardır kullanılmaktadır. Birçoğu bunu düşünme, konsantrasyon, hafıza ve fiziksel dayanıklılığı geliştirmek için kullanır.

Doğal adoptojen olarak bilinen ginseng, fiziksel ve zihinsel sağlığa faydalarıyla dikkat çekiyor. Anavatanı Asya ve Kuzey Amerika kıtası olan ginseng ne işe yarar? Ginseng bitkisinin bilimsel çalışmalara dayanan faydalarını burada bulabilirsiniz.

Ginsengin faydalarıyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar bu çok yıllık bitkinin bilişsel süreçler, konsantrasyon, hafıza ve fiziksel dayanıklılığı geliştirebileceğini söylüyor. Daha da detaya inen bilim insanları, ginsengin depresyon ve anksiyete gibi yaygın ruhsal problemlere karşı tedavi edici etki gösterebileceğini buldu.

Ginseng bitkisi tüm bunları yanında bağışıklık sistemi üzerinde de önemli etkiye sahip. Çalışmalar ginsengin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasını artırdığını söylüyor.

Fakat ginsengi bu kadar popüler yapan afrodizyak etkisine sahip olmasıdır. Bu da özellikle kırmızı ginsengin cinsel faydaları olabileceğini gösteriyor. Amerika’da oldukça popüler olan ginseng çayları ve gıda takviyeleri ülkemizde de son dönemde oldukça popüler. İşte ginsengi bu kadar popüler yapan faydaları ve yapılan bilimsel çalışmalar.

Ginseng Nedir?

Antik Çin’de geleneksel tedavide yararlanılan bitkisel bir ilaç olan ginseng bitkisinin, karşımıza ilk kez MS 100 yılında çıktığı tahmin ediliyor.

Antik Yunanda da rastladığımız ginseng, kelime anlamı olarak Yunanca’da “her şey iyileşir” veya “tam iyileşme” anlamına gelir.

16’ncı yüzyıla gelindiğinde daha popüler olan ginseng, sanayi devriminin de etkisiyle tarlalara ekilmeye başlandı. Hatta çiftçilerine servet kazandırmaya başlayan ginseng tarlaları, güç savaşında sorun bile olmaya başladı.

Günümüzde 35’tan fazla ülkede ginseng içeren gıda takviyeleri satılmaktadır. Bu ülkeler arasında ginsenge kendi adını veren ve panax ginseng olarak da Kore Gingsenginin ülkesine 2 milyar dolar kazandırdığı tahmin ediliyor.

Tahminler sadece bununla sınırlı değil. Piyasa uzmanlarına göre 2027 yılına gelindiğinde küresel ginseng pazarının 12.6 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Ginseng Çeşitleri: Panax Ginseng (Kırmızı Ginseng veya Kore Ginsengi), Amerikan Ginsengi, Sibirya Ginsengi, Hint Ginsengi ve Brezilya Ginsengi

Ginseng bitkisi, farklı coğrafyalarda yetişebildiği için pazarda farklı çeşitlerde bulabilmek mümkündür. Bu bitkinin farklı coğrafyalarda yetişmesi, özelliklerinin de farklılaşmasına neden olmuştur.

Ginseng çeşitleri farklı özelliklere sahip olsa da, aslında hepsi vücuda inanılmaz faydaları bulunan ginsenosidler içerir. Bitkiye de adını veren bu bileşen en yoğun olarak kırmızı ginseng olarak bilinen Kore ginsenginde ve Amerikan ginsenginde bulunur.

Aşağıda en çok bilinen ginseng çeşitlerini ve özelliklerini bulabilirsiniz.

 • Kore Ginsengi : Kırmızı ginsengi ve Kore ginsengi olarak da bilinen Panax ginsengi , binlerce yıldır bilinen klasik ve orijinaldir. Geleneksel Çin Tıbbında genellikle düşük qi, soğukluk ve yorgunluk olarak gösterilebilen yang eksikliği ile mücadele edenler için kullanılır. Bu form ayrıca zayıflık, bitkinlik, tip 2 diyabet, erektil disfonksiyon ve zayıf hafıza ile yardımcı olabilir.
 • Amerikan Ginsengi: Panax quinquefolius , New York, Pennsylvania, Wisconsin ve Ontario, Kanada dahil olmak üzere Kuzey Amerika’nın kuzey bölgelerinde yetişir. Depresyonla savaştığı, kan şekerini dengelediği, kaygının neden olduğu sindirim rahatsızlığını desteklediği, odaklanmayı iyileştirdiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği gösterilmiştir. Karşılaştırıldığında, Amerikan çeşidi Asya tipinden daha hafiftir ancak yine de çok terapötiktir ve genellikle yang eksikliği yerine yin eksikliğini tedavi etmek için kullanılır.
 • Sibirya Ginsengi : Eleutherococcus senticosus Rusya ve Asya’da yabani olarak yetişir. Sadece eleuthero olarak da bilinir, panax ginseng türlerinde bulunan ginsenosidlere çok benzer avantajlara sahip olan yüksek düzeyde eleutherosid içerir. Çalışmalar , Sibirya ginsenginin kardiyovasküler dayanıklılığı optimize etmek, yorgunluğu iyileştirmek ve bağışıklığı desteklemek için VO2 max’ı artırabileceğini göstermektedir.
 • Hint Ginsengi: Ashwagandha olarak da bilinen Withania somnifera , uzun ömürlülüğü artırmak için Ayurveda tıbbında ünlü bir bitkidir. Klasik ginseng ile bazı benzer özelliklere sahip olmakla birlikte birçok farklılığa da sahiptir. Uzun vadede daha fazla alınabilir ve tiroid hormon düzeylerini (TSH, T3 ve T4) iyileştirdiği, kaygıyı azalttığı, kortizolü dengelediği, kolesterolü iyileştirdiği, kan şekerini düzenlediği ve zindelik düzeylerini iyileştirdiği gösterilmiştir.
 • Brezilya Ginsengi : Suma kökü olarak da bilinen Pfaffia paniculata , Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişir ve çeşitli faydaları nedeniyle Portekizce’de “her şey için” anlamına gelir. Suma kökü, erkeklerde ve kadınlarda sağlıklı testosteron seviyelerini desteklediği görülen ve ayrıca kas sağlığını destekleyebilen, iltihabı azaltan, kanserle savaşan, cinsel performansı iyileştiren ve dayanıklılığı artıran ekdisteron içerir.

Ginseng Faydaları

Ginseng, bir dizi tetrasiklik triterpenoid saponinler (ginsenosidler), poliasetilenler, polifenolik bileşikler ve asidik polisakaritler dahil olmak üzere çeşitli farmakolojik bileşenler içerir. Bu bitki bileşiklerinin sağlığa faydalarının aşağıdaki gibi olduğu düşünülüyor.

1. Ruh Halini İyileştirir ve Stresi Azaltır

Birleşik Krallık’taki Beyin Performansı ve Beslenme Araştırma Merkezi’nde yapılan kontrollü bir çalışmada, üç tur ginseng ve plasebo tedavisi verilen 30 gönüllü yer aldı. Çalışma, ginseng’in ruh halini ve zihinsel işlevi iyileştirme yeteneği hakkında veri toplamak için yapıldı.

Sonuçlar, sekiz gün boyunca 200 miligram ginseng’in ruh halindeki düşüşü yavaşlattığını ve aynı zamanda katılımcıların zihinsel aritmetik tepkilerini geciktirdiğini buldu. 400 miligramlık doz, sekiz günlük tedavi süresince sakinliği ve zihinsel aritmetiği iyileştirdi.

Merkezi İlaç Araştırma Enstitüsündeki Farmakoloji Bölümünde yapılan bir başka çalışma, Panax ginseng’in kronik stresli sıçanlar üzerindeki etkilerini test etti ve “önemli anti-stres özelliklerine sahip olduğunu ve stres kaynaklı bozuklukların tedavisinde kullanılabileceğini” buldu . 100 miligramlık Panax dozu ülser indeksini, böbrek üstü bezi ağırlığını ve plazma glikoz seviyelerini azalttı – bu da onu kronik stres için güçlü bir tıbbi seçenek ve ülserler ve adrenal yorgunluk ile başa çıkmanın harika bir yolu haline getirdi.

2. Beyin Fonksiyonunu İyileştirir

Ginseng beyin hücrelerini uyarır ve konsantrasyonu ve bilişsel aktiviteleri geliştirir. Kanıtlar, 12 hafta boyunca her gün Panax ginseng kökü almanın Alzheimer hastalığı olan kişilerde zihinsel performansı iyileştirebileceğini gösteriyor.

Güney Kore’deki Klinik Araştırma Enstitüsü Nöroloji Departmanında yapılan bir çalışma , ginsengin Alzheimer hastalığı olan hastaların bilişsel performansı üzerindeki etkinliğini araştırdı Ginseng tedavisinden sonra katılımcılar iyileşme gösterdi ve bu lüks trend üç ay boyunca devam etti.

Tedaviyi bıraktıktan sonra, iyileşmeler kontrol grubunun seviyelerine geriledi.

Bu, ginseng’in Alzheimer semptomlarını iyileştirmek ve bilişsel sağlığı desteklemek için çalışabileceğini düşündürmektedir. Bu konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bir ön çalışma Amerikan ginsengi ve ginkgo biloba kombinasyonunun DEHB hastalarına fayda sağlayabileceğini buldu.

DEHB semptomları olan 6-12 yaş arası çocukları içeren çalışma, omega-3 takviyeleri ve Kore kırmızı ginsenginin bir kombinasyonunun kullanılmasının , çocuklarda DEHB semptomlarını ve dikkat, hafıza ve yürütme işlevi dahil olmak üzere bilişsel işlevleri iyileştirdiğini göstermiştir.

3. Anti-İnflamatuvar Özelliklere Sahiptir

Kore’de yapılan ilginç bir çalışma , Kore kırmızı ginsenginin kemoterapi veya ileri kanser için kök hücre nakli sonrası çocuklar üzerindeki yararlı etkilerini ölçtü . Çalışma, bir yıl boyunca günde 60 miligram Kore kırmızı ginsengi alan 19 hastayı içeriyordu.

Altı ayda bir kan örnekleri alındı ​​ve tedavi sonucunda beyne sinyal göndermekten ve hücre büyümesini düzenlemekten sorumlu olan sitokinler veya küçük proteinler hızla azaldı. Kontrol grubundan önemli bir fark vardı.

Bu çalışma, Kore kırmızı ginsenginin, kemoterapiden sonra kanserli çocuklarda inflamatuar sitokinleri stabilize edici bir etkiye sahip olduğunu düşündürmektedir.

Amerikan Çin Tıbbı Dergisi’nde sıçanlar üzerinde yapılan 2011 tarihli bir araştırma , Kore kırmızı ginsenginin inflamatuar sitokinler üzerindeki etkisini de ölçmüştür. Sıçanlara yedi gün boyunca 100 miligram Kore kırmızı ginsengi özü verdikten sonra , iltihaplanma derecesini önemli ölçüde azalttığı ve beyne zaten verilmiş olan hasarı iyileştirdiği kanıtlandı .

Başka bir hayvan çalışması, bitkinin anti-inflamatuar etkilerini ölçtü.

Kore kırmızı ginsengi, tipik olarak çocuklarda ve yetişkinlerde görülen yaygın bir üst solunum yolu inflamatuar hastalığı olan alerjik riniti olan 40 farede anti-alerjik özellikleri açısından test edildi . En sık görülen semptomlar tıkanıklık, burun kaşıntısı ve hapşırmadır.

Denemenin sonunda, Kore kırmızı ginsengi, farelerde nazal alerjik inflamatuar reaksiyonu azaltarak, bitkinin en iyi anti-inflamatuar gıdalar arasındaki yerini ortaya koydu .

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bir başka şaşırtıcı ginseng faydası, doğal bir iştah kesici olarak çalışma yeteneğidir. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırır ve vücudun daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olur.

Chicago’daki Tang Bitkisel Tıp Araştırma Merkezi’nde yapılan bir araştırma , Panax ginseng meyvesinin yetişkin farelerde anti-diyabetik ve anti-obezite etkilerini ölçtü . Farelere 12 gün boyunca vücut ağırlığının kilogramı başına 150 miligram ginseng berry özü enjekte edildi.

Beşinci günde, özü alan fareler, açlık kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdü. 12. günden sonra, farelerdeki glikoz toleransı arttı ve genel kan şekeri seviyeleri yüzde 53 azaldı.

Tedavi edilen fareler de 51 gramdan başlayarak ve tedaviyi 45 gramda sonlandırarak kilo kaybı gösterdi.

2009 yılında yapılan benzer bir çalışma, Panax ginseng’in farelerde obeziteye karşı etkide hayati bir rol oynadığını buldu. Bu, bu bitki ile obezite ve ilgili metabolik sendromların yönetimini iyileştirmenin klinik önemini ortaya koymaktadır.

5. Kırmızı Ginsengin Cinsel Sağlığa Faydaları

 Toz haline getirilmiş Kore kırmızı ginsengi almak , erkeklerde cinsel işlev bozukluğunu ve erektil disfonksiyonu iyileştiriyor gibi görünüyor . 2008 sistematik bir incelemesi, erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kırmızı ginsengin etkinliğini değerlendiren 28 randomize klinik çalışmayı içeriyordu.

İnceleme , bitkinin kullanımı için önemli kanıtlar elde edildi, ancak araştırmacılar kesin sonuçlar çıkarmak için daha titiz çalışmaların gerekli olduğuna inanıyor.

İncelenen 28 çalışmadan altısı, plasebo kontrolüne kıyasla kırmızı ginseng kullanıldığında erektil fonksiyonda bir iyileşme olduğunu bildirdi. Dört çalışma, kırmızı ginsengin cinsel işlev üzerindeki etkilerini plaseboya kıyasla anketler kullanarak test etti ve tüm denemeler olumlu etkiler bildirdi.

2002 yılında Southern Illinois Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümünde yapılan araştırma, ginseng’in ginsenosid bileşenlerinin , erektil dokunun vazodilatasyonunu ve gevşemesini doğrudan indükleyerek penil ereksiyonları kolaylaştırdığını göstermektedir. Erektil dokuyu doğrudan etkileyen endotelyal hücrelerden ve perivasküler sinirlerden nitrik oksit salınımıdır.

Üniversitenin araştırması ayrıca ginsengin merkezi sinir sistemini etkilediğini ve beyindeki hormonal davranış ve salgıyı kolaylaştıran aktiviteyi önemli ölçüde değiştirdiğini gösteriyor.

6. Akciğer Fonksiyonunu Destekler

Ginseng tedavisi, akciğer bakterilerini önemli ölçüde azalttı ve sıçanları içeren çalışmalar, yaygın bir akciğer enfeksiyonu olan kistik fibrozun büyümesini durdurabildiğini gösterdi. 1997’de yapılan bir çalışmada, farelere ginseng enjeksiyonları yapıldı ve iki hafta sonra, tedavi edilen grup , akciğerlerden önemli ölçüde iyileştirilmiş bir bakteri klirensi gösterdi.

Araştırmalar ayrıca, ginseng’in bir başka yararının da, tipik olarak zamanla kötüleşen kronik olarak zayıf hava akımı olarak nitelendirilen, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) adı verilen bir akciğer hastalığını tedavi etme yeteneği olduğunu göstermektedir. Araştırmaya göre, Panax’ı ağızdan almak akciğer fonksiyonunu ve bazı KOAH semptomlarına karşı yardımcı olabileceği düşünülüyor.

7. Kan Şekerini Düşürür

Çeşitli araştırmalar, Amerikan ginsenginin tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü ve diyabet semptomlarını iyileştirmeye çalıştığını gösteriyor.

Birleşik Krallık’taki İnsan Bilişsel Sinirbilim Birimi’nde yapılan bir çalışma, Panax’ın glikoz tüketiminden bir saat sonra kan şekeri seviyelerinde bir azalmaya neden olduğunu ve ginseng’in glükoregülatör özelliklere sahip olduğunu doğruladığını buldu.

Tip 2 diyabetin başlıca zorluklarından biri, vücudun insüline yeterince yanıt vermemesidir. Başka bir çalışma, Kore kırmızı ginsenginin insülin duyarlılığını geliştirdiğini ve bitkinin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olma ve tip 2 diyabetle mücadele edenlere yardım etme yeteneğini daha da açıkladığını gösteriyor.

8. Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Araştırmalar, ginseng’in tümör büyümesini engelleme yeteneği nedeniyle güçlü antikanser özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, raporlar, oksidatif stres, apoptoz ve anjiyogenez gibi diğer mekanizmalarla birlikte T hücreleri ve NK hücrelerini (doğal öldürücü hücreler) içeren hücre bağışıklığındaki gelişmelerin bu bitkiye antikanser özelliklerini verdiği sonucuna varıyor.

Bazı çalışmalar ginsengin tümör büyümesini durdurmak için anti-inflamatuar, antioksidan ve apoptotik mekanizmalar yoluyla kanseri azalttığını belirtmektedir .

Bu, bu bitkinin doğal bir kanser önleyici olarak çalışabileceğini gösteriyor. Bir dizi çalışma , ginseng’in kolorektal kanser üzerindeki özel etkisine odaklanmıştır , çünkü ABD’de yaklaşık 21 kişiden biri yaşamı boyunca kolorektal kansere yakalanacaktır.

Araştırmacılar, insan kolorektal kanser hücrelerini buğulanmış ginseng berry özü ile tedavi ettiler ve çoğalma önleyici etkilerin HCT-116 için yüzde 98 ve SW-480 hücreleri için yüzde 99 olduğunu buldular. Araştırmacılar buğulanmış Amerikan ginsengi kökünü test ettiğinde, buğulanmış meyve özü ile karşılaştırılabilir sonuçlar buldular .

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İyi araştırılmış bir başka ginseng yararı, bağışıklık sistemini güçlendirme konusundaki etkisidir. Vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Kökler, gövdeler ve yapraklar, bağışıklık homeostazını korumak ve hastalık veya enfeksiyona karşı direnci arttırmak için kullanılmıştır.

Birkaç klinik çalışma, Amerikan ginsenginin bağışıklıkta rol oynayan hücrelerin performansını iyileştirdiğini göstermiştir. Makrofajlar, doğal öldürücü hücreler, dendritik hücreler, T hücreleri ve B hücreleri dahil olmak üzere her tür bağışıklık hücresini düzenler.

Ginseng özleri, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı bir savunma mekanizması olarak çalışan antimikrobiyal bileşikler üretir. Çalışmalar, poliasetilen bileşiklerinin bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili olduğunu göstermektedir.

Fareleri içeren araştırmalar, ginsengin dalak, böbrek ve kanda bulunan bakteri sayısını azalttığını gösterdi. Ginseng özleri ayrıca fareleri iltihaplanma nedeniyle septik ölümden korumuştur.

Raporlar, bu bitkinin ayrıca grip, HIV ve rotavirüs dahil olmak üzere birçok virüsün büyümesi üzerinde engelleyici etkileri olduğunu gösteriyor.

10. Menopoz Belirtilerini Rahatlatmak

Ateş basmaları, gece terlemeleri, ruh hali değişimleri, sinirlilik, kaygı, depresif belirtiler, vajinal kuruluk, cinsel istekte azalma, kilo alma, uykusuzluk ve saç seyrelmesi gibi sinir bozucu belirtiler menopoza eşlik etme eğilimindedir. Bazı kanıtlar, ginsengin doğal bir menopoz tedavi planının bir parçası olarak bu semptomların şiddetini ve oluşumunu azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Randomize klinik çalışmaların sistematik bir incelemesi, üç farklı çalışmada Kore kırmızı ginsenginin menopozdaki kadınlarda cinsel uyarılmayı artırma, depresif semptomları azaltırken refahı ve genel sağlığı artırma ve Kupperman indeksi ve menopozda menopoz semptomlarını daha iyi iyileştirme etkinliğine sahip olduğunu buldu. Plasebo grubuna kıyasla Derecelendirme Ölçeği. Dördüncü bir çalışma, ginseng ve plasebo grubu arasında sıcak basması sıklığında anlamlı bir fark bulmadı.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng ürünleri kök ve kök kılları olarak adlandırılan sürgünlerden yapılır. Bitkiyi kurutulmuş, toz haline getirilmiş, kapsül ve tablet formlarında bulabilirsiniz.

Ayrıca çeşitli kombinasyon formüllerinde mevcuttur. Ancak Panax ginseng ürünlerinin her zaman iddia ettikleri gibi olmadığını unutmayın. Panax içeren etiketli ürünlerin içeriği büyük ölçüde değişebilir ve bazıları çok az Panax içerebilir veya hiç içermeyebilir.

İçerik etiketlerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun ve ürünleri her zaman saygın ve güvenilir bir şirketten satın alın. Asya ginsengi satın alırken Kore, kırmızı veya Panax ginsengi arayın. 

Günlük diyetinize ginseng eklemek ister misiniz? Kendi ginseng çayınızı yapmayı deneyin.

Çin’de insanlar 5000 yıldır ginseng çayı içiyor. Çin bitkisel tıbbında uygulayıcılar, 40 yaşın üzerindeki yetişkinlerin her gün bir bardak içmelerini tavsiye ediyor.

Ginseng çayı, tıpkı ginseng takviyeleri ve özleri gibi, zihinsel gücünüzü ve hafızanızı geliştirmek için kullanılır. Çayı hazırlarken önce kullanmak istediğiniz ginseng türünü seçin: Amerikan (daha sıcak aylarda daha iyidir) veya Korece (daha soğuk aylarda daha iyidir).

Ginseng çay poşetlerini yerel gıda mağazanızdan satın alabilirsiniz, ancak bunu bitkinin kökünden kendiniz yapmak en faydalı şeklidir.

 • Taze kökü kullanabilirsiniz, ancak bunu bulmak zor olabilir, bu nedenle güçlendirilmiş veya kurutulmuş kökü kullanmak da işe yarar.
 • Kullanıyorsanız kökü soyarak başlayın.
 • Bir yemek kaşığı kök talaşı veya toz kök alın ve metal bir çay topuna veya filtreye koyun.
 • Suyu kaynatın ve ardından kapatın – suyu 2-3 dakika soğumaya bırakın.
 • Suyu bir çay bardağına dökün ve çay topunu veya filtreyi bardağa batırın. 5 dakika veya daha uzun süre demlenmesine izin verin.
 • Çayı içtikten sonra, etkileri optimize etmek için talaşları bile yiyebilirsiniz.

Doğru dozaj, ginseng kullanımı için önemli bir faktördür. Bilimsel araştırmalarda aşağıdaki ginseng dozları incelenmiştir:

 • Tip 2 diyabet için olağan etkili doz günde 200 miligram gibi görünmektedir.
 • Erektil disfonksiyon için günde üç kez 900 miligram Panax, araştırmacıların faydalı bulduğu şeydir.
 • Erken boşalma için, Panax ve diğer bileşenleri içeren SS-Cream’i cinsel ilişkiden bir saat önce penise uygulayın ve ilişkiden önce yıkayın.
 • Stres, gerginlik veya yorgunluk için günde 1 gram veya günde iki kez 500 miligram alın.

Getting Started

 • Ginseng Nedir?

  Antik Yunanda da rastladığımız ginseng, kelime anlamı olarak Yunanca’da “her şey iyileşir” veya “tam iyileşme” anlamına gelir. Doğal adoptojen olarak bilinen ginseng, fiziksel ve zihinsel sağlığa faydalarıyla dikkat çekiyor.

  2- Ginseng ne işe yarar?

  Ginsengin faydalarıyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar bu çok yıllık bitkinin bilişsel süreçler, konsantrasyon, hafıza ve fiziksel dayanıklılığı geliştirebileceğini söylüyor.

  a)Ruh Halini İyileştirir ve Stresi Azaltır
  b)Beyin Fonksiyonunu İyileştirir
  c)Kilo vermeye Yardımcı Olur
  d)Cinsel Performansı Destekler
  e)Akciğer Fonksiyonunu Destekler
  f) Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olur
  g) Bağışıklık Sistemini Destekler

  3- Ginseng Nasıl Kullanılır?

  Taze kökü kullanabilirsiniz, ancak bunu bulmak zor olabilir, bu nedenle güçlendirilmiş veya kurutulmuş kökü kullanmak da işe yarar.
  Kullanıyorsanız kökü soyarak başlayın.
  Bir yemek kaşığı kök talaşı veya toz kök alın ve metal bir çay topuna veya filtreye koyun.
  Suyu kaynatın ve ardından kapatın – suyu 2-3 dakika soğumaya bırakın.
  Suyu bir çay bardağına dökün ve çay topunu veya filtreyi bardağa batırın. 5 dakika veya daha uzun süre demlenmesine izin verin.
  Çayı içtikten sonra, etkileri optimize etmek için talaşları bile yiyebilirsiniz.

 • HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

  Yorum Yok

  YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.