Dünyanın en değerli balları hangileri?

Bal arıları dünyanın dört bir yanında farklı iklimlerde farklı özelliklere sahip balları üretiyor. Peki dünyanın en değerli bal çeşitleri hangileri?

Bu haber 02 Ekim 2019 - 22:26 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Bal, arıların çeşitli bitkilerden topladıkları nektarları, kendi salgıladıkları özel enzimlerle işleyerek elde ettikleri yoğun, dayanıklı, yüksek besin değerlerine sahip ve insan sağlığına birçok faydası bulunan doğal bir besin maddesidir. Arılar, dünyanın farklı noktalarında farklı tür ve yararları olan balları üretiyor. Peki dünyanın en değerli en iyi balları hangileri? Bu yazımızda dünyanın en iyi balları nerelerde üretilir ve özellikleri nelerdir sorusuna yanıt aradır. İşte detaylar…

Bal üretmek hem ciddi bir emek, hem de büyük bir organizasyon gerektirir. Kısa bir bilgiyle arılar için bal üretmenin ne derece devasa bir eylem olduğunu anlatalım. Sadece yarım kilo bal üretmek için yaklaşık 900 bin arının tam gün çalışması gerekir. Üstelik bal üretmek için toplanan nektarın tamamı da kullanılmıyor. Arılar, oldukça seçici canlılardır ve topladıkları nektarın yalnızca en değerli kısmını bal üretmek için değerlendirirler.

Özetle her sabah kahvaltıda tükettiğimiz balın arka planında, çok kalabalık bir ekibin büyük bir titizlikle çalıştığı söylenebilir.

Doğanın insanlara sunduğu en büyük nimetlerden olan balın, çeşidi de hayli fazladır. Balın rengi, tadı ve kokusu toplandığı bitkilerin türüne göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte farklı renk ve türlerdeki balların en belirgin özelliği bozulmadan uzun süre kalabilmesidir.

Balın Faydaları Nelerdir?

Kısaca tanımını yaptığımız balın, faydalarına da değinelim. Her şeyden önce doğal bir antioksidan olan bal, yapısı itibariyle içinde nem ve su barındırmadığı için zararlı mikroorganizmaları da bulunduğu ortamdan uzak tutar.

Doğal bir antioksidan olarak, ‘koruyucu’ özelliktedir ve hastalığa sebep olan enfeksiyon ve bakterilerle savaşarak, çoğalmalarını engeller.

Bağırsaklardaki yararlı (probiyotik) bakterilerin çoğalmasına yardımcı olarak sindirimi düzenler ve kolaylaştırır.

İnsan metabolizması için enerji kaynağıdır; bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir.

Sinirleri yatıştırır, gerginliği ortadan kaldırır.

Soğuk algınlığı, nezle, griple birlikte gelen öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir.

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek olan balın, üretildiği bitki türleri ve iklim özelliklerine göre farklı çeşitleri vardır. Bu yazımızda, dünyanın en değerli balları hangileri sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Manuka Balı

Yeni Zelanda ve Avustralya’ya özel bir çeşit olan Manuka Balı, adını kendisiyle aynı adı taşıyan Manuka çiçeklerinden almaktadır. Arılar, dağlık ve hava kirliliğinden uzak alanlarda bulunan Manuka çiçeğinden beslenerek bu balı üretir.

Manuka balının eski zamanlardan bu yana yaraları ve yanıkları tedavi etmekte kullanılmaktadır. Yeni Zelanda’daki Mauri yerlileri, antibakteriyel özellikleri nedeniyle çeşitli yaraların tedavisinde Manuka balından yararlanmaktadır.

Sıradan bir balın 1 kilogramında sadece 5 miligram Methylgyoxal (MGO Oranı) bulunmaktayken, Manuka balında bu oran 300 ila 700 miligram arasında değişmektedir. Bu özelliği sayesinde yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

Yonca Balı (Clover Honey)

Yonca balı, adından da anlaşılabileceği üzere arıların yonca bitkilerinin nektarlarını toplamasıyla elde edilir. Çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanları barındıran, renkli ve tatlı bir bal çeşididir.

Doğada oldukça yaygın olarak bulunan yonca bitkileri farklı hava koşullarına karşı dayanıklı olduklarından arıların en çok tercih ettiği nektar kaynaklarındandır.

Yonca balı, bal türleri arasında oldukça popüler ve yaygındır. Diğer bal türleri gibi antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır. Bununla birlikte tadı hafif ve lezzetli olup, ‘doğal şeker’ olarak da kullanılmaktadır. Doğal şeker olması sebebiyle, sofra şekerinin vitamin ve mineral içeren bir alternatifidir.

Karabuğday Balı (Buckwheat Honey)

Karabuğday balı, arıların karabuğday çiçeklerinden topladıkları nektarlarla elde ettiği bala verilen isimdir.

Gluten içermediği için genellikle un yerine kullanılır ve çölyak hastaları tarafından tercih edilir.

Karabuğday çiçeğinden üretilen bu bal türü, tadı itibariyle diğer bal türlerinden ayrılmaktadır. Acı bir tadı sahip olan Karabuğday balı, vitamin bakımından zengin kuvvetli bir antioksidan deposudur.

Karabuğday çiçeği açık renge sahip olmasına rağmen balın rengi koyu mor ile siyah arasında değişkenlik gösterebilir.

Adaçayı Balı (Sage Honey)

Adaçayı balı, tüm dünyada yetişebilmekle birlikte yoğun olarak Akdeniz coğrafyasının ev sahipliği yaptığı bir bal türüdür. Adını aldığı Adaçayı bitkisinin tüm özelliklerini taşıyan adaçayı balı ABD’de oldukça popülerdir. ABD’de genellikle Sierra Nevada Dağları’nda ve  Kaliforniya sahillerinde üretilen adaçayı balı kayalık yerlerden toplanmaktadır. Üretildiği bölgenin bitki türleri çeşidine göre açık renkli ya da koyu renkli olabilir.

Tupelo Balı

Amerika kıtasına özel bir bal olan Tupelo Balı, kendine has bir tada sahiptir. Kristalleşmeden kalan tek bal olma unvanına sahip olan Tupelo Balı için şarkı dahi bestelenmiştir.

Gülsuyu rengine ve şekerimsi bir tada sahip olan tupelo balı için İrlandalı müzisyen Van Morrison, balla aynı adı taşıyan bir şarkıya imza atmıştır.

Hayli özel bir bal olan Tupelo Balı’nın en kalitelisi Florida’daki beyaz tupelo ağaçlarından toplanan polenle elde edilmektedir. Sulak ve bataklık alanlarda bulunan tupelo ağacı sadece 2 hafta ya da daha az süre çiçek açtığı için tupelo balını elde etmek oldukça güçtür.

Leatherwood Balı

Leatherwood balı, Avustralya’nın Tazmanya bölgesinin en önemli bal çeşidi olup,  Latince anlamı ‘ana kaynak’tır. Nadir bulunan bir bal türü olmasının yanı sıra üretimi de geleneksel yollarla yapılmaktadır.

Pek çok yerde çiçeğimsi kokuya sahip diğer bal türlerinin aksine keskin ve baharatı anımsatan bir kokuya sahiptir.

Kremsi ve pürüzlü bir yapıya sahip olan Leatherwood balının asidik olmamakla birlikte yoğun ve ağızda kalıcı bir tadı vardır. Bunanla beraber kremsi ve sıvı hali daha çok tercih edilir.

Sourwood w/Jar

Sourwood Honey

Sourwood Honey, anavatanı Kuzey Georgia ve Batı Kuzey Kaliforniya dağları olan hafif bir tada sahip bal türüdür. Genel olarak diğer bal türleriyle benzer şekilde kahverengi ve açık sarı renge sahiptir.

Sourwood Honey, adını Sourwood ağaçlarından alır ve bu çiçek Haziran – Temmuz aylarınca çiçek açar.

Anadolu’dan Dünyaya Yayılan

Anzer Balı

Anzer Balı, Türkiye’de üretilip adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış en değerli ballardan bir tanesidir. Adını, üretildiği Rize’nin İkizdere ilçesindeki Anzer Yaylası’ndan almaktadır.

Çok zengin bir kır çiçek flora örtüsüne sahip olan Anzer Yaylası’nda üretilen bu balın içeriğinde 400 ila 500 arası farklı çiçek türü bulunmaktadır.

Anadolu coğrafyasının dünyaya sunduğu en değerli arı ürünleri arasında bulunan Anzer balı, coğrafyasında şifa kaynağı olarak bilinmektedir.

Anzer balının hasatı İklim koşullarına bağlı olarak Ağustos ayıyla birlikte başlar ve yine hava şartlarına bağlı olarak üretim miktarı değişiklik göstermektedir. Zor bir coğrafyada büyük emek harcanarak üretilen Anzer balı, oldukça zor bulunabilen nadir bir bal çeşididir.

Çam Balı

Çiçek balından farklı bir tür olan çam balı, arılar tarafından çiçek ballarına göre daha farklı bir yöntemle üretilir.

Türkiye’de çoğunlukla Ege’nin güneyi ve Akdeniz’in batısında yetişen kızılçam ağaçlarından elde edilen çam balının, üretilebilmesi için basra böceği neden bir canlıya ihtiyaç vardır.

Çam ağaçlarının özsuyunu emerek beslenen basra böceği, artan özü ağacın belli noktalarına bırakır. Oldukça tatlı ve mineral ve antioksidan bakımından zengin olan bu salgı, bal arıları tarafından işlenerek çam balına dönüştürülür.

Keskin bir tada sahip olan çam balının en önemli özelliği ‘zamansız’ olmasıdır. Çok uzun yıllar bozulmadan ya da donmadan saklanabilir. Renk olarak geleneksel çiçek ballarından daha koyu bir renge ve kıvama sahiptir.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.