D Vitamini, Covid-19’a Karşı Ne Kadar Etkili?

D Vitamini, Covid-19 enfeksiyonu riskini azaltmak için umut verici bir aday olarak gösteriliyor. Peki D Vitamini, Covid-19’a karşı ne kadar etkili? Araştırmalar ne diyor?

Bu haber 05 Ocak 2021 - 16:50 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Vücudumuzda pek çok kritik görevi yerine getiren D Vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sisteminin sağlıklı şekilde çalışması için gerekli olan D vitamini, Covid-19 enfeksiyonuna karşı ne kadar etkili? D vitamininin, coronavirüse karşı etkisiyle ilgili yapılan çalışmalar ne diyor?

Coronavirüs aşısıyla ilgili çalışmalar umut verse de; bugün hala Covid-19 için kesin bir tedavi bulunmamakta. Bununla birlikte fiziksel mesafeyi korumak, el hijyeni ve önleyici tedbirler sizi virüse karşı korumak için en etkili önlemler.

Ayrıca yapılan pek çok bilimsel çalışma, yeterli D vitamini seviyelerinin bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu da üst solunum yolu hastalıklarına karşı koruma sağlayabileceğinizi göstermektedir.

Pandemi döneminde yapılan bir bilimsel çalışma, yeterli D vitamini düzeyine sahip olan Covid-19 hastalarında, ölüm riskinin daha az olduğunu gösterdi.

Bu içerikte, D Vitamininin bağışıklık sisteminizi nasıl etkilediğini ve Covid-19’a karşı ne kadar etkili olduğuyla ilgili bilgi edilebilirsiniz.

D Vitamini, Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Etkiler?

D vitamini, vücudunuzu enfeksiyonlara karşı savunan bağışıklık sisteminizin sağlıklı şekilde çalışması için gereklidir. Yeterli miktarda alınmadığında bağışıklık sisteminizin tepkisini azaltarak, enfeksiyon ve hastalık riskinizi azaltabilir.

D vitamini, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlara karşı tepkisinde kritik bir rol oynar. Hem antienflamatuar hem de bağışıklık düzenleyici etkilere sahip olan D vitamini, bağışıklık sisteminizin savunma fonksiyonunu gerçekleştirebilmesi için çok önemlidir.

Yapılan çalışmalar, D Vitamininin vücudunuzu patojenlere karşı koruyan T hücrelerinin işlevini artırdığını göstermektedir. Eğer yeteri kadar D vitamini almıyorsanız vücudunuz enfeksiyonlara, hastalıklara ve bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlara karşı daha savunmasız kalabilir.

D vitamini eksikliği, vücudunuzun solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savunma kabiliyetini etkileyebilir. Bu da viral ve bakteriyel solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskinin artmasına neden olabilir.

D Vitamini, Covid-19’a Karşı Koruma Sağlar mı?

Şu anda Covid-19’a karşı resmi olarak açıklanmış, kesin bir tedavi bulunmamaktadır. Yapılan çok az çalışmada ise D vitamini takviyelerinin ve D Vitamini eksikliğinin Covid-19’a yakalanma riski üzerindeki etkisi incelenmiştir.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, 40 yaşından büyük Covid-19 hastalarından, yeterli miktarda D vitamini düzeyine sahip olanların, D vitamini eksikliği bulunan hastalara kıyasla bilinç kaybı, hipoksi ve ölüm riskinin %51,5 daha düşük olduğu açıklandı.

D vitamini eksikliğinin, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarına zarar verebileceği ve solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini artırabileceği de bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Benzer şekilde D vitamini takviyelerinin bağışıklık sisteminin tepkisini artırabileceğini ve genel olarak solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabileceği de bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

D Vitamini takviyelerinin Covid-19’a karşı etkisi de incelenmiştir. Yapılan bir çalışmada, elde edinilen sonuç gerçekten umut verici. Çalışmada, D vitamini takviyelerinin, Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma riski en yüksek olan yaşlılarda ölüm oranını azalttığı anlaşılmıştır.

Sitokinler, bağışıklık sistemimizin ayrılmaz parçası olan proteinlerdir. Hem proenflamatuar hem de antienflamatuar etkilere sahiptirler. Fakat en önemli roller, enfeksiyon ve hastalıklara karşı korunmamıza yardımcı olurlar.

Bununla beraber, sitokinler doku hasarına da neden olabilir. “Sitokin fırtınası” enfeksiyona veya diğer faktörlere karşı proenflamatuar sitokinlerin kontrolsüz salınımı demektir. Bu düzensiz ve aşırı sitokin salınımı, ciddi doku hasarına yol açar ve hastalığın hem ilerlemesini hem de şiddetini artırır.

Bağışıklık fonksiyonunun azalması, D vitamini eksikliğiyle ilgilidir ve sitokin fırtınasına neden olabilir. Bu nedenle araştırmacılar, D vitamini eksikliğinin Covid-19 komplikasyonlarını ciddi şekilde artırabileceğini varsaymaktadır. Aynı şekilde D vitamini takviyelerinin Covid-19’lu kişilerde sitokin fırtınaları ve kontrolsüz iltihaplanmayla ilgili komplikasyonları azaltabileceği varsayılmaktadır.

D vitamini takviyelerinin, Covid-19’lu kişilerdeki etkileriyle ilgili çalışmalar, bugün de devam etmektedir. Yine de bu, D vitamininin tek başına Covid-19’a karşı koruma sağlayacağı anlamına gelmemektedir.

Pek çok araştırmanın gösterdiği şey ise D vitamini eksikliği, bağışıklık fonksiyonunuza zarar vererek genel enfeksiyon ve hastalık riskinizi artırabilir. Bu, özellikle yüksek risk grubunda bulunan yaşlılar başta olmak üzere D vitamini eksikliği bulunan herkesi ilgilendiriyor.

Bu nedenle D vitamini seviyenizi test ettirmek iyi bir fikirdir. Testi özellikle kış aylarında yaptırmanız önemlidir.

Günlük Önerilen D Vitamini Dozajı

Kan seviyenize bağlı olarak, günde 1.000–4.000 IU D vitamini takviyesi, çoğu insan için yeterlidir. Bununla birlikte, düşük kan seviyesine sahip olanlar, seviyelerini optimal bir aralığa çıkarmak için genellikle çok daha yüksek dozlara ihtiyaç duyacaktır (24

Optimal bir D vitamini düzeyini neyin oluşturduğuna dair öneriler değişiklik gösterse de, çoğu uzman optimal D vitamini düzeylerinin 30-60 ng / mL (75-150 nmol / L) arasında olduğu konusunda hemfikirdir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.