COVID-19 Aşıları Delta Varyantına Karşı Ne Kadar Etkili?

Covid-19’un Delta Varyantı, tüm dünyada etkisini artırırken, aşılanma çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor. Peki, Pfizer-Biontech, Moderna ve J&J gibi yaygın kullanılan Covid-19 aşıları, delta varyantına karşı ne kadar etkili? Yapılan bilimsel çalışmalar ve elde edinilen sonuçlar burada.

Bu haber 10 Eylül 2021 - 12:20 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Coronavirüs’ün delta varyantı, tüm dünyada etkisini artırarak sürdürüyor. Diğer yandan aşılanma çalışmaları devam ederken, Covid-19 aşılarının delta varyantına karşı etkinliği merak konusu. Yapılan çalışmalar, Pfizer-BioNTech, Moderna ve J&J Covid-19 aşılarının riski azaltmada etkili olabileceğini gösteriyor. Peki, hangi covid-19 aşısı, delta varyantına karşı ne kadar etkili? Yapılan bilimsel çalışmalar ve elde edinilen sonuçlar şu şekilde:

Aşılar ve Delta varyantı

Her üç aşının da COVID-19’a neden olan koronavirüsün orijinal varyantı SARS-CoV-2’ye karşı değişen derecelerde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ancak, Delta varyantı ortaya çıktığından beri bilim adamları, bu aşıların buna karşı etkili olup olmadığını belirlemeye çalışıyorlar.

Mevcut verilerin söylediklerini parçaladık. Ancak yeni araştırmalar, bu verilerin zaman içinde değişeceği anlamına gelebilir.

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı

Şimdiye kadarki sınırlı araştırma nedeniyle, her aşının Delta varyantına karşı etkinliğini belirlemeye çalışmak bir zorluk olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, birçok çalışmadan umut verici sonuçlar elde edilmiştir.

Tek Doz Pfizer-BioNTech Aşısı Delta Varyantına Karşı Ne Kadar Etkili?

İngiltere Halk Sağlığı tarafından yapılan bir analize göre , iki doz Pfizer-BioNTech aşısının semptomatik hastalığa karşı yaklaşık yüzde 88 ve Delta varyantı ile hastaneye yatmaya karşı yüzde 96 etkili olduğu görüldü.

Aynı çalışma, aşının Delta varyantından enfeksiyonu önlemeye karşı yaklaşık yüzde 80 etkili olduğunu ileri sürdü. Bilim adamları, İngiltere’de 166’sı hastaneye kaldırılan enfeksiyonlu 14.019 kişiyi analiz ettikten sonra bu sonuca vardı.

Çalışma, aşıların Delta enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu ve hastane vakalarının daha hafif olduğunu buldu.

İngiltere Halk Sağlığı ayrıca Mayıs ayında ikinci doz COVID-19 aşısının önemini pekiştiren gerçek dünya verilerini paylaştı . Analiz, tek doz Pfizer-BioNTech aşısının semptomatik hastalığa karşı sadece yüzde 33 koruma sağladığını ileri sürdü.

Bu, alfa varyantına karşı tahmin edilen önceki yüzde 50 etkililikten bir azalmaydı.

Çalışma ayrıca, ikinci dozdan 2 hafta sonra Pfizer-BioNTech aşısının Delta varyantına karşı yüzde 88 etkili olduğunu buldu.

İki Doz Aşılananlar Daha Az Riskle Karşı Karşıya

Nature dergisinde yayınlanan, Pfizer-BioNTech veya AstraZeneca gibi iki dozluk bir aşının, tek bir atışının “neredeyse” herhangi bir koruma sağladığı bulgularını yansıtıyordu.

Bununla birlikte, araştırmacılar ayrıca, iki doz aşı alan kişilerin, Delta varyantı ile enfeksiyona karşı önemli ölçüde daha fazla korumaya sahip olduklarını ve araştırmacıların yüzde 95’lik bir etkinlik düzeyi tahmin ettiğini bildirdi.

Çalışma ayrıca, Delta varyantının “doğal olarak bağışıklı bireylerin serumlarına” karşı daha az duyarlı olduğunu, yani daha önce enfeksiyon geçirmiş kişilerin Delta varyantı ile yeniden enfeksiyona karşı korunmayabileceğini bulmuştur.

BioNTech Aşısı %87 Etkili

Kanada’da yapılan bir araştırma , iki doz COVID-19 aşısının Delta varyantına karşı alfa ile olduğu kadar iyi çalıştığını buldu. Henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiştir.

Çalışma, Pfizer-BioNTech aşısının iki dozdan 14 gün sonra yüzde 87 civarında etkili olduğunu ileri sürdü.

İskoçya’da benzer sonuçlar bulundu. Araştırmacılar, Pfizer-BioNTech aşısının Delta varyantına karşı “çok iyi” koruma sağladığı ve ikinci dozu aldıktan 14 gün sonra yüzde 79 etkinlik gösterdiği sonucuna vardı.

İsrail’deki Çalışma: BioNTech Tahmin Edildiği Kadar Etkili Olmayabilir

İsrail’de yapılan bir araştırma daha aykırıydı ve Pfizer-BioNTech aşısının daha önce tahmin edildiği kadar yüksek koruma sağlamadığını buldu. Çalışma, aşının iki dozdan sonra Delta varyantı ile enfeksiyonu önlemeye karşı yaklaşık yüzde 64 ve semptomatik hastalığa karşı yüzde 64 etkili olduğunu ileri sürdü.

Ancak bilim adamları, tam verilerin henüz açıklanmadığına ve İsrail’in gözetim programı tarafından alınan asemptomatik enfeksiyonları içermiş olabileceğine dikkat çekti.

Hindistan’da Dikkat Çeken Sonuç

Delta varyantının ilk ortaya çıktığı Hindistan’da aşı etkinliğini analiz eden bir araştırma , Pfizer-BioNTech aşısının iki dozdan sonra Delta varyantına karşı yüzde 88 etkili olduğunu buldu.

Bununla birlikte, bir aşı dozundan sonra etkinlik, yaklaşık yüzde 36 oranında önemli ölçüde daha düşüktü.

İki Doz Pfizer veya AstraZenaca Önemli Koruma Sağlıyor; Ancak

Delta varyantının COVID-19 aşı etkinliği üzerindeki etkisi üzerine bir Oxford araştırması , Pfizer veya AstraZeneca aşısının iki dozunun şu anda yaygın olan varyantla enfeksiyona karşı hala önemli koruma sağladığını, ancak bunun üç ay içinde azaldığını buldu.

Çalışma, ikinci dozdan 90 gün sonra Pfizer aşısının etkinliğinin, ikinci dozdan iki hafta sonra yüzde 85’e kıyasla yüzde 75’e düştüğünü gösterdi. Bununla birlikte, bu düşüş 35 yaşından büyüklerde daha belirgindi.

Çalışma henüz hakemli değildir.

PFİZER-BİONTECH AŞISININ TAHMİNİ ETKİNLİĞİ

İki doz ile Delta varyantına karşı yüzde 42 ila 96 arasında herhangi bir yerde etkilidir.

COVID-19 aşı takviyesi zamanı mı?

28 Temmuz’da yayınlanan verilerde Pfizer, COVID-19 aşısının üçüncü dozunun, standart iki doz rejimine kıyasla Delta varyantına karşı korumayı “güçlü” şekilde artırdığını söyledi.

Denemenin sonuçlarına göre, üçüncü doz, 18 ila 55 yaş arasındaki kişilerde Delta varyantına karşı beş kat daha fazla ve 65 ila 85 yaş arasındaki kişilerde 11 kat daha fazla antikor üretti. Çalışma akran incelemesini bekliyor.

Veriler, İsrail’i üçüncü atışı geniş çapta yöneten ilk ülke olmaya teşvik etti. Şu anda, 60 yaşın üzerindeki kişiler randevu almak için çağrılmaktadır.

İsrail Sağlık Bakanlığı kararı da Nisan ayında aşı insanlar sahip çıktı önerdi ulusal sağlık istatistiklerine dayanan dikkate kendi verilerini aldıklarını belirtti yüzde 75 koruma Ocak ayında aşı olanlar için koruma olarak düşerken, haberlere göre, enfeksiyona karşı yüzde 16 gibi düşük.

Bununla birlikte Smith, Healthline’a şu anda mevcut aşıların, şu anki endişe verici varyantlarla tanımlananlar da dahil olmak üzere ciddi hastalıkları önlemede şimdiye kadar destekleyici olmadan geniş çapta etkili olduğunu söyledi.

CDC şimdiye kadar sadece bir üç atış rejimiGüvenilir Kaynak organ nakli alıcıları ve kanser hastaları gibi bağışıklığı baskılanmış popülasyonlar için.

Moderna COVID-19 aşısı

Moderna COVID-19 aşısının Delta varyantına karşı çalıştığını gösteren çok sayıda laboratuvar çalışması var. Pfizer-BioNTech aşısına benzer şekilde Moderna da üçüncü dozun faydalı olup olmadığını test ediyor.Moderna aşısı üzerinde yapılan bir laboratuvar çalışması , aşının, alfa varyantına kıyasla çok daha düşük olmasına rağmen Delta varyantına ve test edilen diğer varyantlara karşı koruma sağlayabildiğini gösterdi.

Ancak en ilginç bulgu, henüz hakemli olmayan verilere göre, aşının Delta’ya karşı antikor üretmede betaya karşı olduğundan çok daha etkili olmasıydı.

“Pandemiyi yenmeye çalışırken, virüs geliştikçe proaktif olmamız zorunludur. Moderna CEO’su Stéphane Bancel yaptığı açıklamada , bu yeni veriler, Moderna COVID-19 aşısının yeni tespit edilen varyantlara karşı koruyucu kalması gerektiğine olan inancımızı cesaretlendiriyor ve güçlendiriyor .

Net bir etkililik seviyesinden söz edilmedi.Pfizer-BioNTech aşısının yüzde 87 etkili olduğunu bulan aynı Kanada araştırması , Moderna aşısının bir dozdan sonra Delta varyantına karşı yüzde 72 etkili olduğunu öne sürdü.

Moderna için iki dozdan sonraki korumayı hesaplamak için yeterli veri yoktu. Çalışmanın henüz hakem tarafından gözden geçirilmediğini belirtmek de önemlidir.

Ancak bulgular, Moderna veya Pfizer-BioNTech aşılarının tek bir dozunun bile semptomatik enfeksiyonlara ve ciddi hastalıklara karşı “iyi ila mükemmel” koruma sağladığını göstermektedir. İki dozun da daha yüksek koruma sağlaması muhtemel bulundu.

Bir küçük laboratuar çalışması New York araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir mRNA bazlı aşılar Pfizer ve Moderna Delta varyantı ile COVID-19 önlenmesinde hem de 94 ila 95 oranında etkili olduğunu göstermektedir.

medRxiv’e yüklenen bir ön baskı çalışması , Delta varyantının baskın hale gelmesinden aylar önce, Ocak ayında hem Moderna hem de Pfizer-BioNTech COVID-19 aşılarının enfeksiyonu önlemede oldukça etkili olduğunu buldu.

Her iki aşı da Delta varyantı ile ölüm ve ciddi hastalıkları önlemede hala oldukça etkili görünmektedir.

Ancak en yeni veriler, aşıların Delta varyantı ile semptomatik enfeksiyona karşı etkinliğinin Temmuz ayında Moderna aşısı için yaklaşık yüzde 76’ya ve Pfizer-BioNTech aşısı için yüzde 42’ye düştüğünü gösteriyor.

Çalışma 50.000’den fazla katılımcıyı içeriyordu ve Mayo Clinic tarafından birkaç ABD eyaletinde gerçekleştirildi.

Araştırmayı yöneten Doktora Venky Soundararajan , bu yılın başlarında Pfizer-BioNTech veya Moderna aşılarını yaptıran kişilere Moderna güçlendirici aşı önerebileceğini söyledi.

Oxford araştırmacıları Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) COVID-19 Enfeksiyon Araştırmasından elde edilen verileri kullanarak Pfizer, Moderna ve AstraZeneca aşılarını delta varyantıyla karşılaştırdı ve tek doz Moderna aşısının benzer veya daha fazla etkinliğe sahip olduğunu buldu. diğerlerinin tek dozu.

Ancak araştırmacılar, bunun Moderna aşısı alanların ortalama olarak daha genç olması ve aşının daha genç bireylerde daha etkili olması nedeniyle olabileceğini söyledi.

Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının ön cephe çalışanları arasında gerçek dünyadaki performansını inceleyen, Delta varyantının Temmuz 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde baskın hale gelmesiyle enfeksiyona karşı etkinliğin yüzde 91’den yüzde 66’ya düştüğünü buldu.

MODERNA COVID-19 AŞISININ TAHMİNİ ETKİNLİĞİ

Çalışmalar çoğunlukla Pfizer-BioNTech aşısı ile benzer bir koruma seviyesi tahmin ediyor ve sayıları yüzde 66 ile yüzde 95 arasında değişiyor.

Johnson & Johnson COVID-19 aşısı

Johnson & Johnson (J&J) tek atımlık COVID-19 aşısının Delta varyantına karşı korumada ne kadar etkili olduğunu gösteren çok az veri var. Şirketin ayrıca, ikinci bir atışın varyantlara karşı bağışıklığı artırıp artırmayacağını araştırdığı bildiriliyor.

çalışma 1
Bir son klinik çalışma aşı yüzde 85’i şiddetli hastalığa karşı etkili ve hastanede ve ölüme karşı “güçlü, inatçı” koruma göstermiştir olduğunu ileri sürdü.

Ayrıca J&J aşısının, Delta varyantına karşı, beta varyantı için olduğundan daha yüksek bir seviyede virüsün sağlıklı hücrelere bulaşmasını engelleyen “nötralize edici antikor aktivitesini” harekete geçirdiğini gösterdi.

Pfizer-BioNTech ve AstraZeneca aşıları, başka bir çalışmada ikincisine karşı etkinlikte bir düşüş göstermişti .

çalışma 2
20 kişiyi kapsayan bir çalışmanın ara sonuçları , J&J aşısının ilk aşıdan sonraki 29 gün içinde Delta varyantını nötralize ettiğini ve korumanın zamanla arttığını göstermiştir.

“Şimdiye kadar incelenen sekiz aylık mevcut veriler, tek atımlık Johnson & Johnson COVID-19 aşısının azalmayan güçlü bir nötralize edici antikor yanıtı oluşturduğunu gösteriyor; aksine zamanla bir gelişme gözlemliyoruz. Ayrıca, kalıcı ve özellikle sağlam ve dayanıklı hücresel bağışıklık tepkisini gözlemlemek,”Dr Mathai Mammen, Temmuz ayında 1 Johnson & Johnson Janssen Research & Development küresel başkanı söyledi basın açıklamasında .

çalışma 3
Ön baskı sunucusu BioRxiv’de yayınlanan bir araştırma , J&J aşısının Delta varyantına karşı yüzde 67 etkili olduğunu öne sürdü.

Çalışma ayrıca aşının Delta’ya karşı alfa varyantına göre daha az antikor ürettiğini buldu, ancak bilim adamları çalışmanın sadece 27 kişiyi incelediğini ve gerçek hayattaki performansını tam olarak yansıtmayabileceğini söylüyor.

Veriler, tek seferlik aşı için olası bir güçlendirici hakkında tartışmaları ateşledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.