Bağırsak Mikropları, Uyku Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Bilimsel çalışmalar bağırsak bakterilerinin beyinde serotonin ve dopamin gibi önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olarak uyku sağlığını olumlu etkilediğini gösteriyor.

Bu haber 24 Aralık 2020 - 17:35 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Bilimsel çalışmalar bağırsak mikroplarının beyinde serotonin ve dopamin gibi önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olarak uyku sağlığını olumlu etkilediğini gösteriyor.

Bağırsaklarınızdaki bazı mikroplar, sanıldığı gibi sadece sindirim problemlerine karşı koruma sağlamaz. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarıyla da yakından ilgilidir. Japonya’daki Tsukuba Üniversitesi’nden yapılan yeni araştırma, bağırsak mikroplarının beyinde serotonin ve dopamin gibi önemli kimyasal haberciler oluşturmaya yardımcı olarak normal uyku düzenlerini de etkileyebileceğini gösterdi.

Bu sonuca göre, uyumakta zorluk çekenler, uykusuzluk yaşayanlar, kronik yorgunluk çekenler ve odaklanma sorunu yaşayanlar insanlar için bağırsak sağlığını korumak daha büyük önem arz ediyor.

Çalışmayı gerçekleştiren Prof. Masashi Yanagisawa, bağırsak bakterilerinin beyin fonksiyonlarına ve uyku sağlığına etkileriyle ilgili olarak; “Bağırsaklardaki mikropların tükenmesinin, bağırsaktaki serotonini ortadan kaldırdığını bulduk. Ayrıca beyindeki serotonin seviyelerinin uyku ve uykusuzluk üzerindeki etkilerini de biliyoruz. Bu nedenle beslenme programını gözden geçirerek, bağırsaktaki mikropları değiştirmek ve uyku sorunu çekenlere yardım etmek mümkün” şeklinde konuştu.

Bağırsak mikrobiyal sağlığı ile bilişsel ve beyinsel fonksiyonların arasında güçlü bir ilişki olduğunu ifade eden bu yeni çalışma,  Scientific Reports’ta yayınlandı .

Bağırsak Mikrobiyatası ve Beyin Arasındaki İlişki

Sirkadiyen ritimler ve yemek yeme gibi iç ve dış ipuçları uykuyu önemli ölçüde etkiler. Sirkadiyen ritimler, vücudun iç saatine göre 24 saatlik bir döngüyü takip eden temel biyolojik süreçler veya işlevlerdir.

En önemli sirkadiyen ritimlerden biri uyku-uyanma döngüsüdür. Uyku-uyanma döngüsünü değiştiren veya bozan faktörler uyku bozukluklarına neden olabilir.

Bağırsak metabolizması, “beyin-bağırsak ekseni” veya “mikrobiyota-bağırsak-beyin ekseni” adı verilen bir ağ oluşturan dolaşım sistemi ve vagus siniri yoluyla beyin işleviyle yakından bağlantılıdır.

Araştırmalar , bağırsak mikrobiyomunun (bağırsakta yaşayan bakteriler, virüsler ve mantarlar topluluğu) bilişsel işlev, beyin gelişimi, hafıza oluşumu, sirkadiyen ritmiklik ve zihinsel sağlık unsurları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.

İnsanların ne zaman ve ne yedikleri , bağırsak mikrobiyotasının bileşimini, boyutunu ve günlük ritimlerini etkiler . Bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikler, bağırsak metabolizmasını değiştirebilir çünkü mikrobiyotaya ait mikroplar, sindirim sürecinde meydana gelen kimyasal reaksiyonlardan kaynaklanan moleküller olan birçok bağırsak metabolitini üretir.

Bu nedenle, beslenme programını değiştirmek potansiyel olarak bir kişinin uyku kalitesini iyileştirebilir veya uyku sorunlarını azaltabilir. Durumun böyle olduğu kanıtlanırsa, gündüz uyuşukluk ve mide-bağırsak problemleri gibi bir dizi olumsuz yan etkiye sahip olabilen uyku ilaçlarına doğal, oldukça basit bir alternatif tedavi işlevi görecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.