Alfa Lipoik Asit: Nedir? Vücutta Ne İşe Yarar? Hangi Besinlerde Bulunur?

Bu haber 31 Ekim 2021 - 13:15 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Alfa-lipoik asit, sağlığa faydaları itibariyle son dönemde en çok dikkat çeken gıda takviyeleri arasında gösteriliyor. Güçlü bir antioksidan olarak bilinen Alfa-lipoik Asit (ALA) tam olarak nedir? Vücutta hangi fonksiyonları yerine getiriyor. Hangi besinler, alfa-lipoik asit içerir? Alpa-lipoik asit ve sağlığa faydaları hakkında merak ettiklerinizi bu içerikte bulabilirsiniz.

Aslında sağlıklı bir vücut, ihtiyacı olan Alfa-lipoik asit ini üretiyor. Fakat çeşitli gıdalardan da alabileceğiniz alfa-liopik asit, gıda takviyesi olarak da bulunuyor. Yapılan çalışmalar alfa-lipoik asitin kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bunun yanında diyabet ve çeşitli sağlık sorunlarına karşı yardımcı olabileceğine yönelik ciddi çalışmalar var. Peki, Alfa-lipoik asit (ALA) tam olarak nedir? Okumaya devam edin.

Alfa- lipoik Asit (ALA) Nedir?

ALA olarak kısaltılan Alfa-lipoik asit, hücrelerimizde bulunan organik bir bileşiktir. Hücrelerimizin güç merkezler olan mitekondride üretilir. Buradaki görevi, enzimlerin, besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olmaktır.

Alfa-lipoik asit’in vücuttaki asıl görevi vücutta güçlü bir antioksidan olarak çalışmasıdır. Alfa-lipoik asidin antioksidan özellikleri, kan şekeri seviyelerinin kontrol altına alınması, enflamasyonun azaltılması, anti-aging ve sinir fonksiyonlarının düzenlenmesiyle ilişkilendirilmektedir.

İnsan vücudu, alfa-lipoik asit üretir. Evet. Fakat düşük bir miktarda ürettiği için alfa-lipoik ihtiyacının giderilmesi için belirli gıdaları ve takviyelerinin alınması gerekiyor.

Kırmızı et, sakatat gibi hayvansal besinler mükemmel birer alfa-lipoik asit kaynaklarıdır. Bununla birlikte brokoli, domates, ıspanak ve bürüksel lahanası gibi bitkisel gıdalar da iyi birer alfa-lipoik asit kaynaklarıdır.

Alfa-Lipoik Asit (ALA) Faydaları Neler?

İyi bir antioksidan kaynağı olan Alfa-lipoik Asit, hücre sağlığını desteklerden vücutta farklı fonksiyonların yerine getirilmesinde de görev alır. Hücre içinde biriken ve oksidatif  strese neden olan serbest radikallerin temizlenmesinde rol alır. Bunun yanında kan şekerinin düzenlenmesi, kilo kontrolü, anti-aging ve beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi gibi önemli faydaları vardır. Yapılan çalışmalara göre Alfa-lipoik asit (ALA)’nın en önemli faydaları şu şekilde;

  1.  Kilo Vermeye Yardımcı Olur
  2.  Diyabete Karşı Kan Şekerinin Düzenlenmesinde Rol Alır
  3. Cildin Yaşlanma Belirtilerini Geciktirmeye Yardım Eder
  4. Hafızayı Güçlendirir
  5. Sağlıklı Sinir Fonksiyonlarını Destekler
  6. Vücuttaki İltihabı Azaltır (anti-enflamatuar)
  7. Kalp Rahatsızlığı Riskini Azaltabilir

Alfa-lipoik asit (ALA)’nın sağlığa faydalarını detaylı inceleyelim:

1- Alfa-lipoik asit, Kilo Vermeye Yarcımdı Olur

Araştırmalar, alfa-lipoik asidin kilo kaybını çeşitli şekillerde etkileyebileceğini göstermiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, ALA’nın beyindeki hipotalamuzta bulunan AMP ile aktive olan protein kinaz (AMPK) enziminin aktivitesini azaltabileceğini göstermiştir. Bu, şu demek; ALA vücudunuzun istirahat halindeyken yaktığı kalori miktarını artırabilir. Bu sayede alfa-lipoik asit, daha fazla kalori yakmanıza ve sonuç olarak kilo vermenize yardımcı olur.

2- Alfa-lipoik Asit Diyabete Karşı Yardımcı Olabilir

Diyabet, en yaygın sağlık sorunları arasında gösteriliyor. Resmi rakamlara göre dünya çapında 400 milyondan fazla yetişkin diyabet hastası. Diyabetin en önemli semptomu, yüksek kan şekeri seviyeleridir. Yüksek kan şekeri, eğer tedavi edilmezse görme kaybı, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Alfa-lipoik asit, diyabet hastalarında kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, alfa-lipoik asit (ALA)’nın diyabete karşı önemli bir yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmaya göre alfa-lipoik asit, kan şekerini %64′ kadar düşürmüştür. Yetişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini azaltabileceğini, kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini ve HbA1c düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir.

Bilim adamları, alfa-lipoik asidin, kas hücrelerinde biriken yağları çıkarabilen ve aksi takdirde insülini daha az etkili hale getiren süreçleri teşvik ederek kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğuna inanıyor.

Bir diğer çalışma, alfa-lipoik asitin diyabetin neden olabileceği göz hasarı (retinopati) riskini azalttığını gösteriyor. Bu olumlu etkileri, alfa-lipoik asidin güçlü bir antioksidan olmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Alfa-lipoik asidin kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu gösterilmiş olsa da, diyabet için tam bir tedavi olarak kabul edilmez. Şeker hastalığınız varsa ve alfa-lipoik asit denemek istiyorsanız, ilaçlarınızla etkileşime girebileceğinden önce doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

3- Cildin Yaşlanma Belirtilerini Geciktirmeye Yardım Eder

Alfa-lipoik asit, yeni anti-aging olabilir mi? Çalışmalar alfa-lipoik asidin cildin yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, cilde uygulanan alfa-lipoik asit içeren bir krem, hiçbir yan etki göstermeksizin kırışıklıkları, ince çizgileri azalttı. Hatta cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırdı.

Alfa-lipoik asit, cilde uygulandığında iç katmanlara etki eder ve güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Bu etki, yine antioksidan özellikleriyle ilgilidir.

Bir insan çalışmasında bilim adamları, cilde alfa-lipoik asit içeren bir kremin uygulanmasının hiçbir yan etki olmaksızın ince çizgileri, kırışıklıkları ve cilt pürüzlülüğünü azalttığını buldular.18Güvenilir Kaynak).

Ayrıca, alfa-lipoik asit, glutatyon gibi cilt hasarına karşı korumaya yardımcı olan ve yaşlanma belirtilerini azaltabilen diğer antioksidanların seviyelerini yükseltir.

4- Hafızayı Güçlendirir

Hafıza kaybı, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen yaygın bir sinirsel sorundur. Hücrelerde sürekli biriken ve hasara neden olan oksidatif stresin, hafıza kaybında kritik bir rolünün olduğu biliniyor.

Alfa-lipoik asit güçlü bir antioksidan olduğundan, çalışmalar Alzheimer hastalığı gibi hafıza kaybı ile karakterize bozuklukların ilerlemesini yavaşlatma yeteneğini incelemiştir.

Hem insan hem de laboratuvar çalışmaları, alfa-lipoik asidin, serbest radikalleri nötralize ederek ve iltihabı baskılayarak Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığını göstermektedir.

5- Sağlıklı Sinir Fonksiyonlarını Destekler

Araştırmalar, alfa-lipoik asidin sağlıklı sinir fonksiyonunu desteklediğini göstermiştir. Erken evrelerinde karpal tünel sendromunun ilerlemesini yavaşlattığı bulunmuştur . Bu durum, sıkışmış bir sinirin neden olduğu elde uyuşma veya karıncalanma ile karakterizedir.

Ayrıca, karpal tünel sendromu için ameliyattan önce ve sonra alfa-lipoik asit almanın iyileşme sonuçlarını iyileştirdiği gösterilmiştir (28Güvenilir Kaynak).

Çalışmalar ayrıca alfa-lipoik asidin kontrolsüz diyabetin neden olduğu sinir ağrısı olan diyabetik nöropati semptomlarını hafifletebileceğini keşfetti.

6- Vücuttaki İltihabı Azaltır (anti-enflamatuar)

Kronik inflamasyon , kanser ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla bağlantılıdır. Alfa-lipoik asidin çeşitli inflamasyon belirteçlerini azalttığı gösterilmiştir.

11 çalışmanın analizinde, alfa-lipoik asit, yüksek CRP seviyelerine sahip yetişkinlerde inflamatuar belirteç C-reaktif proteinin (CRP) seviyelerini önemli ölçüde düşürdü

Test tüpü çalışmalarında, alfa-lipoik asit, NF-kB, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9 ve IL-6 dahil olmak üzere inflamasyon belirteçlerini azaltmıştır.

7- Kalp Rahatsızlığı Riskini Azaltabilir

Araştırmalar, alfa-lipoik asidin antioksidan özelliklerinin birkaç kalp hastalığı risk faktörünü azaltabileceğini göstermiştir.

İlk olarak, antioksidan özellikler, alfa-lipoik asidin serbest radikalleri nötralize etmesine ve kalp hastalığı riskini artırabilecek hasarla bağlantılı oksidatif stresi azaltmasına izin verir.

İkincisi, endotelyal disfonksiyonu iyileştirdiği gösterildi – kan damarlarının düzgün bir şekilde genişleyemediği ve aynı zamanda kalp krizi ve felç riskini artıran bir durum.

Dahası, çalışmaların gözden geçirilmesi, bir alfa-lipoik asit takviyesi almanın , metabolik hastalığı olan yetişkinlerde trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürdüğünü buldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.